• Andrzejki szkolne

Ale to był bal.....

24 listopada braliśmy udział w dyskotece andrzejkowej. Do południa bawiły się dzieci z klas I - III, a od godziny 16.00 młodzież z pozostałych klas.Oprócz fantastycznych przebojów tanecznych i pląsów na sali gimnastycznej, mieliśmy okazję również dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości. Uczniowie klasy VIII B przygotowali dla wszystkich wróżby i przepowiednie. Chwilę odpoczynku zapewniła nam przerwa na herbatkę i słodkości. Kulminacyjnym wydarzeniem było "lanie wosku" i odczytywanie z cieni co przyniesie nam przyszły rok.Relacja z imprezy w poniższych fotografiach.Za rok powtórka. Już dzisiaj Was zapraszamy.

• Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

23.11.2022

17 listopada Samorząd Uczniowski przygotował krótki apel z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Dzieci przypomniały jakie mają prawa oraz wykonały gazetkę, na której wywiesiły obrazki przedstawiające poszczególne prawa, pokolorowane przez uczniów z wszystkich klas.

Pamiętajmy też o tym, że korzystając z praw nie możemy ograniczać praw innych, jak również o tym, że oprócz praw mamy również obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka własnych rodziców, Polaka czy człowieka.Zapraszamy do galerii zdjęć z tego wydarzenia.

Samorząd Uczniowski

• Spotkanie z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem dr Ryszardem Kasyną Biskupem Diecezji Pelplińskiej.

19.11.2022

Wizyta Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny

18  listopada, w ramach wizytacji parafii Przysiersk, odwiedził nas Biskup Diecezjalny dr Ryszard Kasyna, któremu towarzyszył Ksiądz Proboszcz Przemysław Szulc.

Dzieci przyjęły Księdza Biskupa chlebem i solą, wręczyły kwiaty i kosz owoców, a pani Dyrektor Stanisława Kuffel przywitała wyjątkowego Gościa oraz podziękowała za wizytę. Wyjaśniła również,  że ważne miejsce w naszej szkole zajmują wychowanie regionalne, patriotyczne i zaprosiła do obejrzenia programu nawiązującego do niedawno obchodzonego Święta  Niepodległości.

Uczniowie klasy szóstej i czwartej recytowali wiersze, które mówiły o trudnych losach naszego narodu, bohaterstwie rodaków, sławiły piękno ojczystych krajobrazów. Przypominały, czym dla  Polaków jest Ojczyzna i jakimi wartościami warto się w życiu kierować.  Podniosłego charakteru uroczystości dodały pieśni  wykonane przez chór: Śpiewka 1920, z filmu Bitwa warszawska oraz  Taki kraj J. Pietrzaka, a także Uwierz, Polsko.

Po występnie głos zabrał Ksiądz Biskup. Nawiązując do obejrzanego programu, zwrócił uwagę, że jednym z najważniejszych słów w naszym życiu jest słowo: ziemia. Warto doceniać miejsce – tę ziemię, na której przyszło nam żyć, dbać o nią. Dopiero kiedy nie można na niej być ( tu wspomniał Ksiądz Biskup o swoim siedmioletnim pobycie w Rzymie) docenia się jej wartość. Potem Biskup Ryszard Kasyna zachęcił uczniów do zadawania pytań. Uczniowie mieli ich bardzo wiele, pytali m.in. o to, czy ma rodzeństwo, czy lubił się uczyć, jaki był ulubiony przedmiot, jaka ulubiona dyscyplina sporu, a nawet dlaczego Ksiądz Biskup nie jest ubrany na biały i dlaczego nosi różowe nakrycie głowy.

Spotkanie z dziećmi  zakończyło się wspólną modlitwą oraz życzeniami Księdza Biskupa – radosnego przeżycia zbliżającego się adwentu. Pani Dyrektor jeszcze raz podziękowała za wizytę i  zapraszała do kolejnych odwiedzin w naszej uczbówce.

• "Szkoła do hymnu" 11 listopada 2022r.

10.11.2022

Tradycyjnie już, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu" ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości (czyli 10.11.2022 r.) o godzinie 11:11 zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego" śpiewany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Zapraszamy do oglądnięcia filmu z tego wydarzenia.

Samorząd Uczniowski

• Narodowe Czytanie “Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza w Świeciu

08.11.2022

Na początku semestru w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu odbyła się XI edycja Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej. Tegoroczną lekturą były    ,,Ballady i Romanse’’ Adama Mickiewicza.

Na początku uroczystości Pani Beata Szymańska, dyrektor MBP w Świeciu, odczytała list od

Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie zabrał głos burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski. Potem, po obejrzeniu krótkiej prezentacji multimedialnej dotyczącej twórczości poety, wzbogaconej obrazami z epoki romantyzmu., ciekawostkami z życia i fragmentami jego dzieł, przyszedł czas na najważniejszy punkt programu. Zebrani goście oraz uczniowie z różnych szkół czytali wiersze polskiego wieszcza.

Szkołę podstawową im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku  reprezentowały: Amelia Kaliszewska, Pola Kozakiewicz,  Monika Leszczyńska i Magdalena Lipińska z kl. 8a. Dziewczęta przedstawiły balladę ,,Pani Twardowska’’, omawianą na lekcjach j. polskiego. Po latach wielu dorosłych pamięta jej fragment : “Jedzą, piją, lulki palą…”

Nasza opinia o wydarzeniu  jest bardzo pozytywna, ponieważ panowała tam miła i radosna atmosfera. Osoby występujące starały się dobrze przeczytać mickiewiczowskie teksty. Podczas imprezy można było także dowiedzieć się sporo o wieszczu. Na zakończenie organizator Pan Marcin Warmke podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu, zarówno czytającym jak i słuchaczom, zaś uczniom pogratulował odwagi.

Amelia Kaliszewska,

Monika Leszczyńska kl.8a