• Apel z okazji Święta Niepodległości 11 listopada

16.11.2023

Z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie klas 5,6 oraz 7 przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. „Wolność”. Występ wprowadził wszystkich w podniosły i patriotyczny nastrój. Kolejny raz przeżyliśmy radość, że po 123 latach niewoli pod zaborami Rosji, Prus i Austrii, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy. Chór szkolny wykonał również piosenkę pt.: „Miejcie nadzieję” autorstwa Jacka Wójcickiego, która zachęca nas do podejmowania działań na rzecz naszego kraju. Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia.

• “Życie i kultura w Średniowieczu”

16.11.2023

Dnia 13 listopada 2023 roku klasy I- VIII Szkoły Podstawowej w Przysiersku wzięły udział w żywej lekcji historii w świetlicy szkolnej. Celem zajęć było poznanie życia oraz kultury w średniowieczu.

Najpierw aktorzy ubrani w średniowieczne szaty pytali uczniów o skojarzenia związane z tą epoką. Widownia chętnie udzielała poprawnych odpowiedzi.

Następnie rekonstruktor zaprezentował ekwipunek rycerski: miecz, topór, buzdygan, tarczę, a także zbroję. Dwóch ósmoklasistów zamieniło się w Rycerza Adama i giermka Marcela. Ochotnicy mogli również brać udział w różnych rywalizacjach. Konkurs na dzierżenie miecza w obu dłoniach wygrały dziewczęta.

Ostatnim punktem wystąpienia był pokaz dybów (narzędzia tortur), w które zakuto szóstoklasistę.

Przedstawienie świetnie zapoznało nas z dawną epoką, która trwała od V do XV wieku. Zdobyte wiadomości wykorzystamy na pewno podczas lekcji historii i języka polskiego.Widownia była zachwycona rekonstrukcją, dlatego nagrodziła występujących wielkimi brawami. Chcielibyśmy częściej uczestniczyć w takich atrakcjach.

Kornelia Janicka, Piotr Janicki, Łukasz Jaśniewski, Aleksandra Tarkowska, Karol Słomski z kl. VI