PATRON SZKOŁY
dr FLO Od 1985 roku patronem naszej szkoły jest Florian Ceynowa, dziewiętnastowieczny lekarz, folklorysta, językoznawca, działacz patriotyczny i budziciel kaszubszczyzny.
Urodził się 4 maja 1817 roku w Sławoszynie koło Pucka w rodzinie chłopskiej. Dzięki docenianiu wykształcenia przez rodziców, po ukończeniu szkoły elementarnej w rodzinnej wiosce, w latach 1831-41 pobierał naukę w katolickim gimnazjum w Chojnicach. gdzie należał także do polskiej tajnej organizacji młodzieżowej o charakterze filomackim. W 1841 roku zdał maturę i został przyjęty na wydział medyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, chociaż początkowo zamierzał iść śladami swoich dwóch starszych braci i zostać księdzem. Decyzję zmienił jednak w ostatniej chwili. Po dwóch latach studiowania we Wrocławiu przeniósł się na Uniwersytet w Królewcu.Okres pobytu we Wrocławiu, choć dość krótki czasowo, miał jednak bardzo ważne znaczenie w jego życiu i działalności. Tam bowiem należał do Towarzystwa Literacko-Słowiańskiego i zetknął się, z modnym wówczas wśród "budzących się" narodów słowiańskich Austrii i Prus, ruchem panslawistycznym, którego zwolennikiem został aż do końca swoich dni. Ta nowa idea pchnęła jego zainteresowania pozazawodowe m. in. w stronę obrony rodzimej kaszubszczyzny, której w ówczesnych czasach groziła całkowita kulturalna zagłada ze strony napierającej od wieków niemczyzny.
W czasie studiów uniwersyteckich w Królewcu odbył roczną służbę wojskową i nawiązał kontakt z członkami Towarzystwa Demokratycznego Polskiego (TDP), tajnej organizacji, która stawiała sobie za cel odbudowę państwa polskiego drogą zbrojną. Z jej to polecenia młody Ceynowa został w ostatniej chwili wyznaczony na dowódcę oddziałów powstańczych zorganizowanych w okolicznych wsiach Starogardu Gdańskiego, a które - zgodnie z planami ogólnopolskiego powstania 1846 roku - miały uderzyć na koszary pruskie i po dozbrojeniu się rozniecić powstanie na całe Pomorze Gdańskie.
Bezpośredni atak miał być przeprowadzony w nocy z 21 na 22 lutego 1846 roku. Polscy powstańcy podchodzili już pod mury miasta, a sam Ceynowa stał na moście chojnickim, gdy w ostatnim momencie - biorąc pod uwagę słabość militarną powstańców i zdradę całej zaplanowanej akcji - zrezygnowano z uderzenia i rozpuszczono oddziały do domu.
Za ten nieudany zamach władze pruskie uznały Ceynowę za przestępcę politycznego i po krótkim pościgu aresztowały go. Po 19-stu miesiącach więzienia, wyrokiem sądu z dnia 17 listopada 1847 roku w Berlinie został skazany na śmierć przez ścięcie toporem. Wyroku jednak nie wykonano, ponieważ król pruski zmienił go na dożywocie, a pod wpływem berlińskich wydarzeń marcowych w 1848 roku ogłosił amnestię dla polskich spiskowców.
Po wyjściu na wolność, Ceynowa dokończył studia medyczne na Uniwersytecie Berlińskim, gdzie także obronił swą pracę doktorską (1850 rok), i za namową hrabiego Czapskiego osiedlił się na stałe w tutejszym Bukowcu, jako lekarz domowy. Po dwóch latach współpracy ich drogi się rozeszły (odmienne zapatrywania polityczne).
Pomimo to Ceynowa pozostał w Bukowcu, gdzie nabył gospodarstwo rolne, dom i nadal kontynuował swą praktykę lekarską. Rozwinął tu także swą działalność naukową, nawiązując w tym celu stałe kontakty z naukowcami niemieckimi, rosyjskimi, polskimi i czeskimi. Jako jedyny Polak wziął również udział w wystawie etnograficznej zorganizowanej w 1867 roku w Moskwie.
Uchodził za lekarza dobrego i nie robiącego różnicy między zamożnymi a biednymi pacjentami. Tym ostatnim pomagał nawet materialnie.
Głównym przedmiotem jego zainteresowań naukowych był język i folklor kaszubski. Opublikował ponad 50 prac poświęconych bajkom, podaniom, zabobonom, wierzeniom, przepowiedniom i obrzędom ludowym. Pisał po kaszubsku, dając w ten sposób podwaliny pod dzisiejsze pismo kaszubskie. Do najważniejszych jego prac należą: "Obrazcy Kaszebskago narieczija"(1852), "Skorb kaszebsko-słowjnskje move"(1866-68), "Zakres do grammatiki kaszebsko-słowjnskje move"(1879).
Zmarł nagle 26 marca 1881 roku w Bukowcu, a ciało jego spoczęło na przysierskim cmentarzu. W jego pogrzebie udział wzięło wielu tutejszych ludzi z różnych stanów, składając mu w ten sposób hołd i dowód uznania za całe jego bujne i twórcze życie.