• Święto Konstytucji 3 maja.

Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W poniedziałek 29 kwietnia 2024 roku w naszej Szkole odbył się uroczysty apel z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to cenna lekcja historii, podczas której nauczyciele i uczniowie obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy piątej oraz trzeciej ukazujący wydarzenia naszego kraju z przeszłości.  Apel rozpoczął się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. W dalszej kolejności  artyści zaprezentowali widowni montaż słowno-muzyczny. Uroczystość przeplatana była patriotycznymi pieśniami wykonanymi przez szkolny chór. Po występie uczniów głos zabrała dyrektor szkoły – pani Stanisława Kuffel, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

• Dziewuszki i knap z naszy uczbówki gadeli po kociesku

W kwietniu w Centrum Kultury w Świeciu odbyły się eliminacje rejonowe
            41. Konkursu ,,Recytujemy Poezję i Prozę Kociewską” im. Antoniego Górskiego. Naszą szkołę reprezentowali w kategorii recytacja Kornelia Kempińska z kl. III (przygotowana przez Panią Bożenę Mrozik), Ksawery Tomaszewski z kl. IV oraz w kategorii śpiew Liliana Bartochowski Gwizdala z kl. V (przygotowani przez Panią Joannę Biniecką i Pana Andrzeja Gładkowskiego).

Do Świecia pojechaliśmy autobusem PKS, co było dla nas dodatkową atrakcją. Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do sali kameralnej, gdzie odbywały się przesłuchania konkursowe. Czekając na swoją kolej, oglądaliśmy występy uczestników z innych szkół powiatu świeckiego. Moim zdaniem, poziom był bardzo zróżnicowany. Było widać, że niektórzy bardzo się stresują, ale każdy dał z siebie wszystko by wypaść jak najlepiej. Piosenki, wiersze były ciekawe i większość występów mi się bardzo podobała. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, nastąpiła przerwa na obrady jury, podczas której skorzystaliśmy ze słodkiego poczęstunku. Wszyscy podziwiali nasze stroje ludowe, które zebrały wiele pochwał. Mieliśmy też okazję poznać Panią Małgorzatę Połomską prowadzącą zespół ,,Świeckie Gzuby” oraz regionalistkę Panią prof. Marię Pająkowską-Kensik. Po przerwie jury ogłosiło wyniki i wręczyło nagrody zwycięzcom oraz pamiątkowe dyplomy wszystkim uczestnikom..

Udział w eliminacjach był dla nas ciekawym doświadczeniem oraz okazją do spotkania się z rówieśnikami z innych szkół. Poznaliśmy także wiele nowych utworów w gwarze kociewskiej.

Liliana Bartochowski Gwizdala, kl. V

• PISANKA Z HAFTEM KOCIEWSKIM

14.04.2024

Przed Wielkanocą na lekcji wychowania regionalnego klasa 6 pomagała zajączkowi zaprojektować pisankę. Uczniowie wykorzystali “Teczkę haftu kociewskiego”. Podczas zajęć dowiedzieli się, że haft został opracowany w latach 60-tych XX wieku. Dokonały tego Panie: Maria Wespa (Tczew), Małgorzata Garnysz (Pączewo). Zrekonstruowali  zdobnictwo na podstawie starych: sztandarów, szat liturgicznych, skrzyń wianowych (zawierających posag od rodziców dla panny młodej, np. ręczniki, poszewki).

Szóstoklasiści najpierw przejrzeli teczkę z wzorami. Największą popularnością cieszyły się: maki, rumianki, modraki, niezapominajki, kłosy zbóż.  Na jednej z prac “usiadła” nawet pszczółka. Wybrawszy wzór, dokładnie go odrysowali. Potem starannie pokolorowali. Niektórzy młodzi artyści dodali napis: Kociewie lub Przysiersk.

Kolorowe prace uczniów można zobaczyć na wystawce w szkolnej izbie regionalnej.

Stare wydanie teczki haftu z 1985 roku

Współczesne wydanie teczki

• Poszukujemy z MSiT Sportowe Talenty

14.04.2024

Program Sportowe Talenty jest realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Jego celem jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów. Fundamentem programu jest koncepcja sprawności fizycznej warunkującej zdrowie (Health Related Fitness), zaś narzędziem pozwalającym na operacjonalizację działań platforma informatyczna SportoweTalenty.pl - udostępniona nauczycielom w celu wprowadzania i monitorowania wyników pomiarów somatycznych i badań sprawnościowych przeprowadzanych podczas lekcji wychowania fizycznego.

Strona WWW programu

Informacje dla rodziców/opiekunów prawnych