• Zmarła Pani Iwona Ratkowska

24.02.2023

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 24 lutego 2023 r. odeszła do Domu Ojca wieloletnia pracowniczka naszej szkoły Iwona Ratkowska.

Będziemy pamiętali Iwonę jako świetną nauczycielkę, wspaniałą koleżankę, a przede wszystkim jako dobrą kobietę wnoszącą w otocznie pogodę ducha. Jej odejście to ogromna strata dla naszej społeczności.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Przysiersku 27.02.2023r. o godzinie 14:30 i zostanie porzedzona modlitwą różańcową.

Rodzinie zmarłej składamy szczere kondolencje.

Dyrektor, Grono Pedagogiczne,

Pracownicy, Uczniowie oraz Rada Rodziców

Szkoły Podstawowej

im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku

• Dobrze znają swój region

24.02.2023

Po trzech latach przerwy spowodowanych pandemią covid-19 w Szkole Podstawowej im dra Floriana Ceynowy w Przysiersku odbyła się kolejna - XXVII edycja Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Kociewiu Mój Region – moją Małą Ojczyzną.

Uroczystość rozpoczął występ prezentujący scenki z życia Kazimierz Deyny – znanego Kociewiaka, świetnego piłkarza, kapitana drużyny narodowej w latach 1973–1978. Dowcipne teksty, brawurowe żonglowanie piłką oraz perfekcyjnie dopracowany popis czirliderek bardzo spodobały się oglądającym. Przedstawienie przygotowali ósmoklasiści pod czujnym okiem polonistki Joanny Binieckiej.

Uczniowie ze szkół powiatu świeckiego mieli okazję sprawdzić zasób swoich wiadomości dotyczących regionu, w którym mieszkają. Zaprezentowali również prace plastyczne. Starsi uczniowie z klas VI-VIII – pt. Zabytek mojej miejscowości lub najbliższej okolicy, a młodsi z klas III- V plakat Piękno naszej miejscowości .

Rywalizację drużyn  oceniało  jury w składzie: Grzegorz Gwizdała  - kierownik Zespołu Obsługi Oświaty w Urzędzie Gminy Bukowiec, prof. Karol Mrozik – pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – Wydział Inżynierii Środowiska i Planowania Przestrzennego, Waldemar Kawecki - Sekretarz Zespołu Nadzorczo-Kontrolnego Polskiego  Związku Łowieckiego  w Bydgoszczy,  Ewa Sutkowska - nauczyciel biologii i matematyki SP w Przysiersku.

Zmagania  trzyosobowych zespołów były bardzo wyrównane, a o zdobyciu kolejnych miejsc zadecydowała niewielka różnica punktów. Wysokiego poziomu wiedzy, wręczając nagrody, pogratulowali uczniom i ich opiekunom wójt Gminy Bukowiec pan Adam Licznerski i dyrektor szkoły pani Stanisława Kuffel.

W kategorii klas młodszych I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Przysiersku, II miejsce – zespół ze Szkoły Podstawowej w Grucznie, a III - uczniowie ze Szkoły w Lipinkach. W kategorii klas starszych I miejsce ex aequo uzyskały reprezentacje Szkół Podstawowych w Jeżewie i Przysiersku, II – uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grucznie, a III ze Szkoły Podstawowej w Bukowcu.

Konkurs został objęty patronatem honorowym: Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Pana Marka Gralika, a także Marszałka  Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego, Starosty Powiatu Świeckiego Pani Barbarę Studzińską oraz Wójta Gminy Bukowiec Pana Adama Licznerskiego. Przygotowany został przez panie: Hannę Czarnecką-Kobus i Ewę Sutkowską. Konkursowi przysłuchiwali się również goście: Wójt Gminy Bukowiec Pan Adam Licznerski, Sekretarz Starostwa Powiatowego w Świeciu – Pani Iwona Karolewska oraz prof. Maria Pająkowska-Kensik.

Organizatorzy mogli liczyć także na pomoc życzliwych osób i instytucji, takich jak : Starostwo Powiatowe w Świeciu, Wójt Gminy Bukowiec, pan Waldemar Kawecki, Rada Rodziców w Szkole Podstawowej  w Przysiersku.

• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i Światowy Dzień Kociewia

27.02.2023

Z tej okazji polonistki / regionalistki (Hanna Czarnecka-Kobus, Joanna Biniecka) przygotowały krótki apel. Uczniowie z kl. 1-8 obejrzeli program o języku polskim. Na początku szóstoklasiści recytowali wiersze, a także wypowiadali gry słowne z dużą dbałością o dykcję. Oto fragment utworu Hanny Łochockiej, oddający piękno naszej mowy:

Słowa ojczyste

Odbijają się w gwiazdach,

ptak je niesie do gniazda,

kiedy wiosną do kraju powraca…

Następnie Lena Deka i Lena Żochowska z kl. 5 deklamowały utwory, w których pojawiły się owady oraz jaskółki, zwiastujące nadejście wiosny. Zebrani usłyszeli tekst autorstwa Romana Landowskiego – poety związanego z Kociewiem. Artysta dzieciństwo spędził w Świeciu, a w późniejszych latach związał się z Tczewem.