• Zdrowie jako wartość

31.05.2022

Zdrowie jako wartość. Zasady zdrowego stylu życia, to ostatni temat omawiany na edukacji dla bezpieczeństwa przez uczniów klasy VIIIa. Młodzież zapoznała się z następującymi  zagadnieniami. Co to jest zdrowie?  Jakie czynniki wpływają na nasze zdrowie?  Do czego prowadzą zachowania prozdrowotne i ryzykowne, a także jak ważna jest aktywność fizyczna oraz racjonalne odżywianie. Na koniec uczniowie wykonali plakaty dotyczące zachowań prozdrowotnych i ryzykownych dla zdrowia. Poniżej fotorelacja.

• Majowe święta

02.05.2022

Przed majówką w naszej szkole SU przygotował apel o trzech ważnych dniach.  Uczestnicy dowiedzieli się, że majówka to nie tylko grillowanie, lecz przede wszystkim wspólne świętowanie. Galowe stroje uczniów podkreślały rangę wydarzeń. Młodsze klasy wykonały biało - czerwone i niebiesko - żółte chorągiewki oraz plakietki z czerwonymi sercami na białym tle. Prace plastyczne były wyrazem dziecięcego patriotyzmu. Z kolei klasa VI z wychowawczynią miała przypięte polskie i ukraińskie kotyliony.

Po przywitaniu zgromadzonych przez Panią Dyrektor trzy siódmoklasistki przybliżyły genezę, a także istotę nadchodzących dni. Pola Kozakiewicz mówiła o Święcie Pracy obchodzonym w dniu 1. maja. Towarzyszyli jej rówieśnicy przebrani za przedstawicieli różnych zawodów. Był “rolnik z Kociewia”, mechanik samochodowy, masarz (rzemieślnik wyrabiający wędliny), piłkarz, oczywiście nie mogło zabraknąć nauczycielki. Gdy padło słowo strajk, pracownicy zaczęli skandować hasło: “Krótsza praca! Wyższa płaca!”.

Następnie Monika Leszczyńska wyjaśniła, że od 2004 roku  obchodzimy w dniu 2. maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zachęcała społeczność szkolną do wywieszenia symboli narodowych podczas długiego weekendu. W tle na wietrze łopotały polskie sztandary, o których dziewczęta wyrecytowały wiersz Czesław Janczarski pt. ,, Barwy ojczyste''

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

A na tej fladze, biel i czerwień,

Czerwień to miłość,

Biel serce czyste,

Piękne są nasze barwy ojczyste.

Z kolei Amelia Kaliszewska przypomniała, że w dniu 3. maja celebrujemy państwowe święto Dzień Konstytucji 3 MAJA. Uświadomiła uczniom jakie prawa gwarantuje dzieciom i młodzieży ustawa zasadnicza.

Na zakończenie odśpiewano hymn państwowy. Cieszono się ze wspólnego świętowania, wspominając zeszłoroczne obchody na Teams z powodu pandemii…

Obyśmy za rok, w wolnej Polsce mogli celebrować 1-3 V.

polonistka

Joanna Biniecka