• Wycieczka do Biskupina

05.06.2023

29 maja uczniowie klas I-III wyjechali na jednodniową wycieczkę do Biskupina. Po przyjeździe na miejsce dzieci uczestniczyły w lekcji lepienia porcelanowych figurek. Następnie wraz z przewodnikiem zwiedzały rezerwat archeologiczny.

W drodze do najstarszej osady można było podziwiać zwierzęta zbliżone do ras pierwotnych, jakie żyły na naszych terenach przed wiekami i jakie w różny sposób służyły ludziom. Były to koniki polskie, owce wrzosówki i kozy.

Następnie dzieci zobaczyły najstarszą w Polsce osadę mającą ponad 2500 lat. Poznały zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło. Dowiedziały się jak zbudowano osadę w Biskupinie. Poznały pradawne techniki budowlane, narzędzia do obróbki drewna i gatunki drzew, użyte do budowy osady. Oglądały wystawę fotografii przedstawiającą historię odkrycia i rekonstrukcji osady.

Wałami obronnymi uczestnicy wycieczki przeszli do wioski wczesnopiastowskiej. Tam spotkali się z odtwórcami dawnych rzemiosł. Zobaczyli, jak wyglądała praca m.in. garncarza, snycerza i jakie przedmioty wytwarzali.

Był także czas na zakup licznych pamiątek oraz na posiłek, a późnym popołudniem wszyscy pełni wrażeń wrócili do domu.