„Otrzyjcie już łzy płaczący, żale z serca wyzujcie…”
30.03.2021„Otrzyjcie już łzy płaczący,
żale z serca wyzujcie…”
Pieśń wielkanocna
W tym trudnym czasie, gdy czarne chmury bólu, cierpienia i samotności rzuciły cień na nasze małe, codzienne radości, gdy uporczywy strach wypędził spokój z rozedrganych serc i zmęczonych umysłów, niech zbliżające się Święta Wielkiej Nocy przywrócą nadzieję na zwycięstwo Dobra nad złem, Miłości nad nienawiścią, Życia nad chorobą i śmiercią. Niech Cud Zmartwychwstania wypełni nas wszystkich światłem wiary w Moc Chrystusa i Siłę Człowieka. Niech „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana” przypomni, jak mimo przeciwności z ufnością patrzeć w przyszłość, jak uwierzyć, że nasz los znów potoczy się bezpieczną, utartą drogą…
Z najlepszymi życzeniami z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego-
Dyrektor Szkoły - Stanisława Kuffel
Wielkanoc, 2021roku
Samorząd Uczniowski życzy pracownikom szkoły, uczniom i ich rodzinom z okazji Wielkanocy.
31.03.2021Samorząd Uczniowski życzy pracownikom szkoły,
uczniom i ich rodzinom z okazji Wielkanocy:
Cukrowy baranek ma złociste różki
pilnuje kraszanek na łączce z rzeżuszki.
A gdy nikt nie patrzy, chorągiewką buja
i cichutko beczy Święte Alleluja.Niech Ci święconka dobrze smakuje,
bogaty zajączek uśmiechem czaruje.
Mały kurczaczek spełni marzenia -
zdrowia, radości, powrotu do normalności!A w poniedziałek mokrego dyngusa,
niech nam pogoda nie spłata psikusa.
Biblioteka poleca…
06.04.2021Na zbliżający się świąteczny czas polecam do przeczytania książkę, dostępną w naszej bibliotece, pt.: „Bransoletka” .
Jej autorka Ewa Nowak – jest jedną z najpopularniejszych pisarek książek dla młodzieży - porusza wiele ważnych tematów, począwszy od pierwszej miłości, przez brak akceptacji, walkę o niezależność, niepełnosprawność. Skłania do refleksji, do zastanowienia się nad ważnymi sprawami, uczy.
Główna bohaterka Weronika jest nastolatką z licznymi problemami. Rodzice, którzy próbują jej uprzykrzyć życie, ciągłe obowiązki i brak osoby, którą obchodziłoby zdanie głównej bohaterki. Dziewczyna jednak pozwala się wplątać w wyjazd na obóz teatralny, który stopniowo zaczyna odmieniać jej życie i postrzeganie świata. Lekcje teatru, jakie odbiera Weronika, stają się dobrymi lekcjami również dla czytelników.
Fabuła rozwija się powoli, a autorka opisuje kolejne wydarzenia w sposób bardzo szczegółowy - tak, by można było poznać i zrozumieć zachowanie głównej bohaterki oraz otoczenie, w jakim żyje. Pierwszych kilka rozdziałów raczej nie porywa, trudno zaangażować się w opisywane wydarzenia. Dopiero z czasem akcja nabiera tempa, a lektura okazuje się naprawdę wciągająca.
Wraz z kolejnymi rozdziałami czytelnik może obserwować, jak postaci się zmieniają, ewoluują. Przy tym jednak powieść okazuje się napisana naprawdę lekko, jest wciągająca. To lektura na dłuższą chwilę, która oprócz rozrywki skłania także do myślenia. „Bransoletka” to po prostu książka, którą warto poznać.
Babki wielkanocne
01.04.2021W dniach 29 - 31 marca odbyła się akcja pod nazwą "babki wielkanocne".
Chętni uczniowie wraz z wychowawcą mogli zrobić sobie zdjęcie w której
nawiązywali do tradycji świąt wielkanocnych. Zaangażowało się wiele
klas, dzięki czemu SU może uznać akcję za udaną i miło przyjętą.
Książka - przyjacielem dziecka
31.03.2021Co roku 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jest to dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, autora wielu wspaniałych utworów dla dzieci takich jak : Brzydkie kaczątko, Dziewczynka z zapałkami, Syrenka, Słowik, Dzielny ołowiany żołnierzyk oraz wielu innych.
Celem tego dnia jest rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.
Czytanie książek wspomaga rozwój emocjonalny dziecka, rozwija jego język, pamięć, koncentrację, wyobraźnię, a także buduje więź między nim a rodzicem. Zachęcamy do głośnego, rodzinnego czytania! Może czas świąt okaże się dobrym momentem do sięgnięcia po książkę i spędzenia czasu z dzieckiem na wspólnym czytaniu. Bardzo zachęcamy!
Dbamy o grób naszego patrona
29.03.2021Nadeszła wiosna, czyli czas porządków w domach, ogrodach i na cmentarzach. W marcu 2021 roku czworo uczniów z klasy siódmej wraz z wychowawczynią Panią Ewą Sutkowską i opiekunką Samorządu Uczniowskiego Panią Joanną Biniecką udało się na cmentarz parafialny w Przysiersku. Mieści się tam grób dr Floriana Ceynowy – patrona lokalnej szkoły podstawowej.
Po zimie było na nim nieświeże wiązanki oraz wypalone znicze.
Do pracy dziarsko przystąpiły: Agnieszka, Gosia, Magda M. Organizatorem akcji porządkowej i fotografem był Filip. Pół godziny wynoszenia śmieci, zamiatania miotełką ze wzorem kaszubskim, zmywania przyniosło zamierzony efekt czystości.
Na koniec siódmoklasistki złożyły piękną wiązankę i zapaliły znicz ufundowane przez Panią Mądrzejewską.
Ta inicjatywa pozwoliła kultywować szkolną tradycję oraz spotkać się w realnym świecie z przestrzeganiem zasad sanitarnych.
Po raz kolejny odwiedzimy grób patrona w dniu Jego urodzin w maju.
Uczniowie klasay 7
#NaszaFlagaPL
28.03.2021Ogólnopolski konkurs plastyczny
dla uczniów klas I–III i IV-VIII szkół podstawowychSzanowni Państwo,
zapraszamy Państwa uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym #NaszaFlagaPL.
Uczestnicy konkursu wykonują pracę plastyczną, której tematem jest:
„230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”.
Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII.
Przygotowane prace powinny być
sfotografowane i zgłoszone do konkursu przez rodzica (opiekuna prawnego) autora pracy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie
www.naszaflaga.pl
Zgłoszenia do 12 kwietnia 2021 r.NAGRODY
(w każdej kategorii)I nagroda – 2000 zł
II nagroda – 1000 zł
III nagroda – 500 zł
26 marca obchodzimy 140. rocznicę śmierci PATRONA SZKOŁY - dra FLORIANA CEYNOWY
25.03.2021Florian Stanisław Ceynowa – lekarz, językoznawca, społecznik, patriota, który swoim życiem i działalnością związał się z historią naszej Małej Ojczyzny, gdyż przez 30 lat mieszkał i pracował Bukowcu.
Urodził się 4 maja 1817 roku we wsi Sławoszyno w powiecie puckim, czyli na Kaszubach. Rodzice mieli niewielkie gospodarstwo. Ojciec był też kowalem gminnym.
W XIX wieku nieczęsto chłopskie dzieci zdobywały wykształcenie. Ceynowa zamiłowanie do wiedzy wyniósł z domu rodzinnego. Najpierw uczęszczał do szkoły pruskiej w Sławoszynie. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę w katolickim gimnazjum w Chojnicach. Zdobył wówczas szeroką wiedzę. Poznał języki, np. łacinę, grekę, hebrajski, francuski, niemiecki. Wtedy to też poznał język polski, jego literaturę.
Ziemie polskie znajdowały się pod zaborami. Chojnice, Sławoszyno leżały na terenie Prus. A właśnie podczas pobytu w Chojnicach Ceynowa dostrzegł jeszcze inną ważną dla niego sprawę. W kontaktach z rówieśnikami zauważył, że posługuje się nieco innym językiem - kaszubskim.
Po maturze w 1841 roku rozpoczął studia medyczne we Wrocławiu.
Tutaj zetknął się z młodzieżą polską, czeską, słowacką. Poznał ich mowę. Dostrzegł, że wszystkie te języki należą do grupy języków słowiańskich, również jego rodzinny kaszubski. Opublikował wtedy artykuł, w którym przedstawił germanizację zachodnich Pomorzan i tragiczny zanik mowy. Zaczął też publikować teksty kaszubskie. Nie chciał, aby jego mowa zaginęła.
Po dwóch latach przeniósł się do Królewca, gdzie oprócz studiów medycznych odbył służbę wojskową jako chirurg przy pierwszej brygadzie artylerii. Przystąpił też do organizacji powstańczej i wziął udział w spisku przeciwko Prusakom. Miało to miejsce w 1846 roku. Niestety, trafił do więzienia.
Uwolniony 20 marca 1848 pozostał w Berlinie, gdzie ukończył w 1851 roku studia medyczne i uzyskał tytuł doktora. Potem wrócił na Pomorze. Mógł teraz podjąć pracę lekarza i zająć się pisaniem publikacji o swoich rodzinnych stronach. Pisał je po kaszubsku, uczynił bowiem z niego język literacki. Ogłosił też drukiem alfabet kaszubski, dlatego nazywany jest ojcem literatury kaszubskiej.
Ponieważ Ceynowa nie otrzymał pozwolenia władz na osiedlenie się na Kaszubach, na zaproszenie hrabiego Franciszka Czapskiego przybył na Kociewie i zamieszkał w Bukowcu, gdzie zmarł 26 marca 1881. Spoczywa na cmentarzu w Przysiersku.
Jest autorem słynnego zdania: Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem.
Brawo "zieloni" uczestnicy cz. II
23.03.2021Zapraszam do zobaczenia i lajkowania filmików z udziałem dziewcząt i chłopców.
Link dziewczęta:
https://www.facebook.com/100004474261096/videos/1935026596656464/
Link chłopcy:
https://www.facebook.com/100004474261096/videos/1935031389989318/
BRAWO za odwagę i udział dla wszystkich którzy nadesłali filmiki.
Uczestnicy oczywiście zostaną nagrodzeni w ramach WF.
WTAMY WIOSNĘ WIERSZEM I OBRAZEM!
21.03.2021Nie możemy wspólnie pożegnać śnieżnej, mroźnej zimy, ani tradycyjnie utopić Marzanny w naszej strudze... Jednak jak co roku kwitną przebiśniegi, krokusy, słońce mocniej grzeje. Radośnie Witamy nadchodzącą WIOSNĘ kolorowymi obrazkami uczniów kl. 1-3 oraz wierszykami uczniów kl. 4-7.
Wiersze_wiosenne_kl._6a__6b__7.pdf
Samorząd uczniowski zorganizował również przywitanie wiosny na Teamsie. Chętni mogli wstawić wiosenne zdjęcie profilowe oraz przebrać się w zielone lub kwieciste stroje (w środę 24 III).
"Zielone" wyzwania - wyzwanie 2
09.03.2021Zapraszam wszystkich uczniów urodzonych po 1 stycznia 2009r. do przesyłania limików ( max. 15-20 sekund)
Instrukcja - wyzwanie indywidualne (film 2) :
Czas wykonania zadania: do 18 marca przesyłamy filmiki nauczycielowi wf.
Opracowane wyzwanie szkolne musi być wgranie na grupę Facebook: 22 marca, godz. 23:59
Zapraszam i czekam na nagrania
Mariusz Minga
Zimowy pejzaż.
09.03.2021Miło nam poinformować, że uczennica klasy IV – Karina Abramczyk uzyskała II miejsce w konkursie plastycznym pt. Zimowy pejzaż. Zorganizowała go Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowcu. Na konkurs wpłynęły 52 prace z trzech szkół naszej gminy. W każdej kategorii wiekowej klas I-III, IV-VI i VII-VIII przyznano trzy nagrody. Gratulujemy!
Nagrodzone prace można obejrzeć na stronie internetowej biblioteki.
Dzień Kobiet 2021
07.03.2021Z bukietem KWIATÓW nie mogę przyjść...
By złożyć Ci życzenia,
Bo na świecie panuje dziś koronowana epidemia
Szkoła przeniosła się do Temsa już w październiku
tylko w wirtualnym świecie kontaktów mamy bez liku.
Lecz w słowach mych jest taka myśl...
Niech spełnią się Twe marzenia...
Dużo radości, bez masek wolności
i zdrowia w szczególności.
Biblioteka na Was czeka
04.03.2021Czytanie to najlepszy sposób uczenia się.
Aleksander PuszkinBiblioteka na Was czeka
Mimo pandemii biblioteka jest czynna i czeka na czytelników z ciekawymi propozycjami. Warto tu zaglądać nie tylko po lektury obowiązkowe. W swojej ofercie mamy też lektury uzupełniające oraz dodatkowe. Uczniowie klas IV-VIII na początku roku szkolnego otrzymali listy szczególnie polecanych książek. Wielu z Was z nich korzysta.
Młodsi uczniowie z zapałem włączyli się do akcji czytelniczej Bilet powrotny do biblioteki. Najchętniej książki wypożyczają drugoklasiści. Już szcześcioro spośród nich odebrało nagrody za skasowanie całego biletu. Brawo! Cieszy nas to, że nadal przychodzicie i prosicie o kolejne lektury.
Tabela poniżej pokazuje czytelnictwo w obecnym roku szkolnym. Zachęcamy do odwiedzin w bibliotece. Prosimy też o zwrot przetrzymywanych książek. Pamiętajcie, inni czytelnicy na nie czekają.
Dla klas IV-VIII biblioteka czynna jest w poniedziałki (13.50 -14.50) oraz wtorki (13.00 -14.00). Zapraszamy!
Czytelnictwo w roku szkolnym 2020/2021
Brawo dla "Zielonych" uczestników
21.02.2021BRAWO za odwagę i udział dla wszystkich którzy nadesłali filmiki.
Zgodnie z regulaminem konkursu "ZIELONE WYZWANIA" PZPN TYMBARK do kategorii U12 na Facebooku mogliśmy opublikować tylko nagrania dziewcząt i chłopców urodzonych po 1 stycznia 2009.
Link do strony Facebook konkursu - https://www.facebook.com/groups/zielonewyzwanie
Zapraszam jednak do zobaczenia montażu całości nadesłanego video. Uczestnicy oczywiście zostaną nagrodzeni w ramach WF.
Żyjesz na Kociewiu? To też Twoje święto. Obchody Światowego Dnia Kociewia
20.02.2021Żyjesz na Kociewiu? To też Twoje święto. Obchody Światowego Dnia Kociewia
Fragmenty artykułu “Czas Świecia” Michał Biniecki
Zwykle hucznie obchodzony w regionie Światowy Dzień Kociewia (10 lutego), w tym roku przez pandemię jest świętowany inaczej. Nie było centralnego wydarzenia, za to wiele się dzieje w miastach regionu. Wystawy, degustacje, koncerty folklorystyczne, lekcje i konkursy wszystko jednocześnie. Na całym Kociewiu.
Obchody na lekcjach i w szkołach
W Przysiersku, na lekcjach online 18.022021r. w klasach starszych pojawiła się Maria Pająkowska-Kensik, z pogadanką o Kociewiu.
Skąd to święto?
Obchody Światowego Dnia Kociewia rozpoczęto w 2007 r. Pomysłodawcą były Lokalna Organizacja Turystyczna LOT Kociewie z Tczewa i Stowarzyszenie Kultura Kociewska ze Starogardu Gdańskiego. - Gdy pomysłodawcy święta w 2006 i 2007 roku zainicjowali akcję internetowego spisu Kociewiaków i przyjaciół regionu, to zgłaszały się osoby z innych państw i kontynentów. Stąd światowy zasięg tego święta - tłumaczy dr hab. Maria Pająkowska-Kensik, regionalistka i dialektolog.
Dlaczego 10 lutego?
Wybór daty obchodów święta ma przypominać dzień pierwszego znanego w historii zapisu nazwy regionu w formie Gociewie, który pochodzi z 10 lutego 1807 r. - Znalazła się ona w meldunku ppłk. Józefa Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego, gdy ten swój oddział w czasie wojen napoleońskich kierował z Nowego, gdzie stacjonował, "ku Gociewiu" - dodaje Maria Pająkowska-Kensik.
foto Michał Biniecki
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
19.02.2021Obchodzimy go po raz kolejny 21 lutego. Język polski jest jednym z najpopularniejszych na świecie, a posługuje się nim ok. 50 milionów ludzi.
Nie możemy wspólnie go świętować w naszej szkole, lecz polonistki przygotowały ciekawe propozycje:
filmik „Gimnastyka buzi i języka na Dzień Ojczystego Języka” występują w nim czwartoklasiści pod czujnym okiem Pani Hanny Czarneckiej – Kobus i Pana Andrzeja Gładkowskiego
kl. 4 - 5 konkurs kaligraficzny polegający na wykonaniu własnoręcznego napisu: Dzień Języka Ojczystego na kartkach A4; kolaż zdjęć
kl. 6 - 8 test który wyłonił Mistrza Poprawnej Polszczyzny, przygotowany przez Panią Joannę Biniecką
Nazwiska zwycięzców, którzy wykazali się znajomością: ortografii, fleksji, polskich przysłów.
mistrzyni Nicola Kozakiewicz kl. 8 (100%)
mistrzowie Magdalena Skraburska, Filip Wojda z kl. 7 (89%)
mistrz Maksymilian Zieliński z kl. 6a (85%)
mistrz Amelia Mrozińska z kl. 6b (75%)
Rok temu w lutym świętowały wszystkie klasy od 1 po 8. Zdjęcia przypominają nam naukę
i wspólną zabawę w murach szkoły.
Dołącz do Zielonych
18.02.2021Czym są Zielone Wyzwania?
Jesienią, gdy całą Europę zalała druga fala pandemii koronawirusa, rozgrywki XXI edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” musiały zostać odwołane. Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo potencjalnych uczestników zmagań, Polski Związek Piłki Nożnej wspólnie ze sponsorami Turnieju: głównym – marką Tymbark – oraz brązowym – firmą Electrolux – przygotował zastępczą koncepcję, mającą na celu pobudzić dzieci do sportowej aktywności i odciągnąć je od komputerów. W ten sposób powstały „Zielone Wyzwania”.
Szkoły podstawowe, Uczniowskie Kluby Sportowe, kluby i inne podmioty prowadzące działalność sportową mogą wziąć udział w aktywnościach piłkarskich „Zielone Wyzwania”, odbywających się w sąsiedztwie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Rejestracja przebiega tak jak w przypadku poprzednich edycji Turnieju – poprzez wpisanie nazwy podmiotu, danych kontaktowych oraz zgłaszanej liczby drużyn. Dodatkowym krokiem w rejestracji jest dołączenie do grupy Facebook „Zielone Wyzwania”, gdzie będą gromadzone materiały wideo z przebiegu zabawy.
Nasza szkoła została zgłoszona do kategorii U12 chłopców i U12 dziewcząt (12 lat i młodsi)
Zapraszam chłopców i dziewczęta do nagrywania krótkich filmików z wykoaniem ćwiczenia.
LINK: WYZWANIE 1. ZADANIE INDYWIDUALNE
W galerii plakat z opisem wyzwania.
Czekam na nagrania pilnie do soboty 20.02.21r. na e-mail:
m_mario10@wp.pl
Wykonuj ćwiczenia bezpiecznie i ostrożnie pod opieką rodziców. Mamy termin pierwszego wyzwania do 21.02.21r.
Mariusz Minga
Książki kochają każdego...
17.02.2021"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."
Cornelia Funke
Z radością informujemy, że zapoczątkowana po feriach akcja czytelnicza dla klas I-III Bilet powrotny do biblioteki cieszy się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych czytelników naszej szkoły. Wielu z nich systematycznie zagląda do biblioteki, prosząc o kolejną lekturę. Zgodnie z ikonkami widniejącymi na bilecie dzieci wybierają książki o przyjaźni, sporcie, magii, zwierzętach, detektywistyczne, a także komiksy i lektury szkolne.
Do czytania najchętniej przystąpili uczniowie klasy drugiej. Aż pięcioro z nich oddało skasowane w pełni bilety od stacji Nuda przez Wyobraźnię do stacji Przygoda. Gratulujemy: Łukaszowi Jaśniewskiemu, Maciejowi Rodzie, Aleksandrze Tarkowskiej, Liwii Podgórskiej oraz Zuzannie Mazur. Wszyscy Ci uczniowie otrzymali dyplomy i upominki. Zachęcamy pozostałe dzieci do czytania. Nagrody nadal czekają.
Zapraszamy do kolejnych odwiedzin w bibliotece i niezwykłych podróży po świecie literatury. Wiele jeszcze ciekawych książkowych propozycji czeka na młodszych i starszych czytelników. Łukasz – pierwszy laureat akcji.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie