• Drodzy Uczniowie, Rodzice, Opiekunowie, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Przysiersku.
          • Drodzy Uczniowie, Rodzice, Opiekunowie, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Przysiersku.

            15.04.2022

            Zrozpaczeni po starcie najbliższych, zmęczeni izolacją, obostrzeniami i wynikającą z nieustannego zagrożenia niepewnością, wierzyliśmy, że Święta Zmartwychwstania Pańskiego przyniosą nam wreszcie pocieszenie, wytchnienie i otuchę. Ale choć pandemia, jak się wydaje, ustąpiła, strach i obawa pozostały, zmieniły się tylko ich przyczyny. Wojna, która rozgorzała za wschodnią granicą, uświadomiła nam, jak kruche jest nasze poczucie bezpieczeństwa, ale także jak wdzięczni powinniśmy być za to, czego na co dzień nie potrafimy docenić. Dziękujmy Zmartwychwstałemu Bogu za  czyste, błękitne niebo, nieskażone dymem  wojennej pożogi, za śpiew ptaków, który nie miesza się ze świstem przelatujących pocisków, za ciszę niezakłóconą wybuchami bomb i płaczem bezbronnych. Jestem dumna i szczęśliwa, że nasza społeczność okazała solidarność Przyjaciołom z Ukrainy. Tylko dobroć, bezinteresowna pomoc i poczucie wspólnoty mogą pokonać strach, ból i przemoc. Pomóżmy  Bogu znów zmartwychwstać. 

            Wielkanoc 2022r.                   

              Dyrektor Szkoły- Stanisława Kuffel                                    

          • Wielkanocne Babki 2022

            15.04.2022

                    Z okazji Wielkanocy klasy 1-8 szkoły podstawowej w Przysiersku obchodziły po raz pierwszy Wielkanocne babki. Tę radosną imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski. We Wielkim Tygodniu uczniowie z wychowawcami wspólnie świętowali Zmartwychwstanie Pańskie. 

                   Młodsze klasy dekorowały wielkanocne ciasteczka, wykonywały koszyczki lub  wielokolorowe palmy. Zaangażowali się również ich rodzice, piekąc słodkości i pomagając  Zajączkowi. 

                      Ich starsze koleżanki, koledzy samodzielnie upiekli babki oraz muffinki, a także malowali pisanki. Oprócz poczęstunku na szkolnym boisku przeprowadzono różne konkurencje, którym sprzyjała słoneczna pogoda. Na początku ”dziewuszki i gzuby lajteli za kraszankami” z czekolady po szkolnym boisku. Potem rozegrano jajcarską sztafetę, której towarzyszył głośny doping. Następnie uczestnicy wykazali się celnością podczas rzutu pisankami do “kipy” (wiklinowy kosz). Na zakończenie przeprowadzono quiz sprawdzający wiedzę o świątecznej tradycji na Kociewiu. Pytano się między innymi o znaczenie słów “kurónek” (kogut) i “boże rany” (zwyczaj polegający na tym, że o świcie dziadkowie smagali swoje wnuki kolczastymi gałązkami po nogach, na pamiątkę Męki Pańskiej).

                  Uroczystość  integrowała, pomagała kultywować tradycję. Mamy nadzieję, że za rok także będziemy jeść wspólnie BABKI. 

                                                                                                       klasa 7 b 

                                                                                                     z polonistką

          • OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA

            11.04.2022

                     7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Uczniowie naszej szkoły z klas I -VI mieli okazję uczestniczyć w krótkim kursie I pomocy, przeprowadzonym przez młodzież z 2 Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu z klasy o profilu medycznym. Dzieci ćwiczyły praktyczne umiejętności ratowania poszkodowanych m.in. w przypadku złamania kończyny, utraty przytomności, krwotoku czy zatrzymania krążenia. Mali ratownicy spisali się doskonale, chętnie uczestnicząc w pozorowanych zdarzeniach zagrażających zdrowiu i życiu i poznając zasady udzielania I pomocy.

            To jeszcze nie koniec…

                      21 kwietnia dalszy ciąg obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Tym razem przed uczniami klas VII – VIII wyzwanie w postaci konkursu z praktycznych umiejętności ratowania poszkodowanych. A to jak sobie poradzą przedstawimy w następnej relacji.

          • Brawo "mali" strażacy

            05.04.2022

            31.03.2021r. sześcioro reprezentantów naszej szkoły wzięło udział w gminnym finale Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".  Zawody odbyły się w OSP Bukowiec a reprezentantami naszej szkoły byli:

            Grupa młodsza 1-4

            Kruk Julita

            Rybacki Oliwier

            Żochowska Lena

            Grupa starsza 5-8

            Kaliszewska Amelia

            Kozakiewicz Pola

            Maguda Sandra

            W wyniku zaciętej rywalizacji w grupie młodszej zwycięstwo i awans do zawodów powiatowych uzyskała Julita Kruk. Drugie miejsce, również dające awans w grupie starszej uzyskała Amelia Kaliszwska. Gratulacje przekazywał i wręczał nagrody Wójt Gminy Bukowiec Adam Licznerski.

            Brawo za tak udany udział w finale gminnym i trzymamy kciuki w następnym, powiatowym etapie rywalizacji.

          • Dzień bez plecaka

            05.04.2022

                      Od lat w dniu 01 kwietnia ludzie robią różne żarty. W tym roku Samorząd Uczniowski z okazji Prima Aprilis zorganizował Dzień bez plecaka.  Plakat w języku polskim i ukraińskim zachęcał do wspólnej zabawy całą społeczność szkolną. 

                   W piątkowy poranek korytarze zapełniły się uczniami od kl. 1. po kl. 8. oraz nauczycielami, noszącymi przybory, zeszyty podręczniki w przeróżnych przedmiotach. Część to sprzęty domowe: wiadra, baniak na wodę, miski, kosze na śmieci, lodówki turystyczne,  poszewki na poduszkę. Jedna z czwartoklasistek przyniosła duży garnek, zaś siódmoklasista przytargał mikrofalówkę. Niektórzy spakowali się do plastikowych lub tekturowych pudeł, skrzynek na narzędzia, wiklinowych koszy, reklamówek ze sklepu oraz transporterów dla zwierząt. Po podłodze ciągnięto podróżne walizki, wywrotki, wózki dla lalek, wózki sklepowe, a nawet dziecięcy chodzik. Inwencją wykazał się chłopak z kl. 8, który przyniósł niezbędne rzeczy w kolumnie nagłośnieniowej. Dziewczynka z kl. 3. nosiła swoje rzeczy w tobołku na kiju, jak Włóczykij. 

                  Dzień był bardzo radosny. Uczestnicy i ich rodzice potwierdzili, że są kreatywni. Zobaczymy co wymyśli SU 1.04.2023 roku ???

                                                                                               Joanna Biniecka- opiekunka SU

          • Poetyckie powitanie wiosny

            01.04.2022

                   Tegoroczne powitanie wiosny w naszej szkole miało nieszablonowy charakter. Połączone bowiem zostało z Międzynarodowym Dniem Poezji. Poetycki poranek przygotowały wychowawczynie klas I-III wraz ze swoimi podopiecznymi. Każda z klas zaprezentowała twórczość patrona swojej klasy.

                   Jako pierwsi wystąpili drugoklasiści, którzy wcielili się w reporterów przeprowadzających wywiad z księdzem Janem Twardowskim. Potem zaprezentowali recytację  wiersza  „W klasie”.

                 Kolejni na scenie pojawili się uczniowie klasy I, aby brawurowo zaprezentować wiersze Juliana Tuwima. Poznaliśmy historię „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, przygody czarnego koleżki - Murzynka Bambo. Dowiedzieliśmy się też, jaki kłopot miał słoń Trąbalski.

                   Na koniec zabawne utwory Jana Brzechwy przedstawiły dzieci z klasy trzeciej. Widzów szczególnie rozbawiły wiersze o spóźnionym słowiku oraz nieudanych planach matrymonialnych żurawia i czapli. Wszyscy artyści doskonale znali swoje role i wystąpili w   starannie przygotowanych strojach.

                 Akcentem wiosennym były zielone i kwieciste stroje uczniów starszych klas. Tak dobrany ubiór chronił  przed odpowiedzią ustną lub pisaniem kartkówki.

          • Wybory Dziewczyny roku powróciły do szkoły!

            13.03.2022

            Z okazji Dnia Kobiet w Szkole Podstawowej w Przysiersku Samorząd Uczniowski zorganizował tradycyjne wybory Dziewczyny Roku przy pomocy Pań: Małgorzaty Pieróg i Joanny Binieckiej. We wtorek 8. marca w sali gimnastycznej najpierw spotkały się klasy 1-4, potem 5-8.

                        W młodszej grupie byli również uczniowie z Ukrainy. Chłopiec złożył życzenia po ukraińsku, a dziewczęta pięknie zaśpiewały piosenkę w tym języku, za co publiczność nagrodziła je gromkimi brawami. Pani Dyrektor pełniła rolę tłumacza. Uczniowie szczególnie pilnie przysłuchiwali się, gdy mówiła po rosyjsku. Całą imprezę prowadzili konfenansjerzy: Łukasz z kl. 7a i Kacper z kl. 7b. Na początku na widownię czekała niespodzianka - występ zespołu "Tulipan", który myśli o karierze w programie telewizyjnym „The voice of kids” 😉

            Kandydatki najpierw ciekawie się przedstawiły. Później wykazały się wiedzą o słynnych kobietach (noblistkach, pisarkach, piosenkarkach, bohaterkach lektur) i paniach pracujących w naszej szkole. Ostatnią konkurencją było zaprezentowanie swojej pracy plastycznej poświęconej wolnej Ukrainie oraz pokojowi na świecie.

            Po zaciętej walce podczas dogrywki, jury tytuł Dziewczyny Rok przyznało Aleksandrze Tarkowskiej z kl.3 oraz Oli Szpakowskiej z kl.5.

                        Wspólna uroczystość szkolna była miłą odmianą po zdalnym nauczaniu. Dobrze, że mogliśmy świętować razem z koleżankami i kolegami z Ukrainy.

            Oby przyszłoroczne obchody 8 III odbyły się w świecie bez pandemii i wojny!

            klasa 7a

          • Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

            28.02.2022

            W lutym nie brakowało świąt. 10 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kociewia, 14 lutego -walentynki, a ostatnim tygodniu Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ustanowione zostało w 1999r. przez UNESCO. Ma ono dopomóc zachowaniu różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego, jego charakterystycznej gramatyki, ortografii oraz słownictwa. Tegoroczne święto w naszej szkole obchodziliśmy pod hasłem: Pisać dobrze ten potrafi, kto się uczy ortografii.

            Przygotowania rozpoczęły się dwa tygodnie wcześniej. Uczniowie klas starszych od 4 do 8 otrzymali zestaw 50 wyrazów z trudnościami ortograficznymi do pamięciowego opanowania oraz informację, które zasady ortograficzne powinni sobie przypomnieć. Każda klasa na drzwiach umieściła też jedną zasadę ortograficzną  z przykładami jej użycia.

          • POMOC

            26.02.2022

            26.02.2022r. Godzina 11:00

            W odpowiedzi na apel Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie w Świeciu chcemy dołączyć do pomocy osobom przybywającym z Ukrainy do naszego regionu. Uciekali w pośpiechu zabierając to co mogli wziąć do bagażu podręcznego. W najbliższym czasie będziemy organizować zbiórkę rzeczy zgodnie z zgłoszonym zapotrzebowaniem przez organizatorów noclegów i Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie w Świeciu. Zapraszamy osoby chcące wspomóc do współpracy. 

            26.02.2022r. Godzina 13:00

            Z ostatniej chwili. Uciekający z Ukrainy dotarli już do naszego regionu. Potrzebne są środki do higieny osobistej mydło, żele pod prysznic, szczoteczki i pasy do zębów itp. oraz ręczniki, pampersy, podpaski, kapcie różnych rozmiarów, bielizna osobista. Rzeczy będą zbierane od poniedziałku w szkole (przygotowane kartoniki na korytarzu dolnym) i na bieżąco dostarczanie do miejsca docelowego.

          • Walentynki 2022

            16.02.2022

            14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy walentynki. Również w naszej szkole nie zabrakło elementów święta miłości i przyjaźni. Uczniowie klas 1-4 przygotowali dekoracje, które oddawały romantyczny nastrój tego wyjątkowego dnia. Natomiast uczniowie klas 4-8 zadbali o iście walentynkową atmosferę podczas lekcji online, poprzez walentynkowe tła oraz zdjęcia profilowe. Chętni uczniowie nagrali również piosenki o tematyce miłosnej. Natomiast uczennica klasy 8 Kornelia Siarkiewicz- Hoszowska napisała tekst w języku angielskim na temat tradycji walentynek w różnych krajach na świecie. Zapraszamy do obejrzenia galerii oraz do lektury.

             

            Do you want to know how Valentine’s Day is celebrated in various countries? If yes, read the text below.

             

            Valentine’s day in England

            In England it was common for children to dress up as adults, visit houses and sing romantic songs. Most couples gave each other self-made cards in the shape of hearts with a picture of the most known lovers in the entire world - Romeo and Juliet.  In XIX century English people started sending cards to each other and later this habit became popular all across the Globe. The first romantic poem was written in England in XVI century. Norfolk county is known as the most romantic place in England. On this special day the pizzerias prepare a heart-shaped pizza.

             

            Valentine’s day in the USA

            Like in UK, people exchange love cards. Valentine’s Day is widely celebrated in the States. The most known tradition is gift giving, by couples, families or friends.

            Many couples usually go on dates to restaurants or go to the cinemas to watch romantic movies. Most towns are usually decorated with red hearts, schools organize lessons and games dedicated to this day.  Every year Americans spend about 18 milliars dollars for gifts.

             

            Valentine’s day in China

            In China this day is celebrated in August and has a different name. It is related to a legend about a human lover and one of seven heavenly sisters. In which an angered goddess of heaven punished the lovers by drawing a line in the sky with her hair pin, separating them. Because of that Chinese women go to the river and put needles in water. If the needle doesn’t go under water, it means that the woman is ready to get married.

             

            Valentine’s day in Japan

            The Japanese tradition is completely different when compared to other countries. These are women who give gifts to men - both their friends and the beloved ones.  To differenciate intentions, chocolates are devided into two types: giri-choko which means for friends and honmei-choko - for men they’re in love with. The White Day is celebrated a month later, when men give presents to women.

             

            Valentine’s day in Malesia

            In this region of the world, a special competition for couples takes place. Couples are connected with handcuffs and they must stay togheter all day long to receive a money reward and to prove their love.

             

            I wish happy Valentine’s Day to all readers!                              Kornelia Siarkiewicz- Hoszowska kl. VIII

             

             

             

          • Światowy Dzień Kociewia - 10 lutego

            14.02.2022

            Obchody w Przysiersku w szkole i na Teams

                        Klasa IV wykonała regionalną gazetkę na korytarzu. Dwie “dziewuszki” i dwóch “knapów” w strojach ludowych wygłosiło krótką pogadankę o Światowym Dniu Kociewia przed klasami I - IV. Młodsi uczniowie kolorowali herb Małej Ojczyzny.

            Ochotnicy z starszych klas zamieścili na Teams kociewski motywy na zdjęciach profilowych lub w tle.  Podczas lekcji wychowania regionalnego online klasy IV - VIII wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez historyka z Izby Regionalnej im. Ziemi Świeckiej.

                        Szkolny chór nagrał dwie piosenki kociewskie. Zachęcamy do ich wysłuchania.

            Dlaczego 10 lutego?

            Wybór daty obchodów święta ma przypominać dzień pierwszego, znanego w historii zapisu nazwy regionu  w formie Gociewie, który pochodzi z 10 lutego 1807 r. Znalazła się ona w meldunku ppłk. Józefa Hurtiga do generała Jana Henryka Dąbrowskiego, gdy ten kierował swój oddział w czasie wojen napoleońskich  z Nowego, gdzie stacjonował, "ku Gociewiu".

            Joanna Biniecka

            Hymn Kociewski

            Polonez Dolnowiślański

          • Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów

            04.02.2022

            Instytut Książki już od pięciu lat prowadzi akcje propagujące czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci

            Kampania „Mała książka – wielki człowiek” została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Specjalnie przygotowana książka jest zaproszeniem dla pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

            Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

            Przekazanie Wyprawek Czytelniczych uczniom klasy I odbyło się na początku lutego. Uczniowie otrzymali: książkę „Pierwsze abecadło”, broszurę informacyjną dla rodziców oraz kreatywny alfabet.

            „Pierwsze abecadło” to zbiór tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych. Teksty uczniowie mogą czytać samodzielnie albo wspólnie z dorosłymi. Dołączona do książki broszura „Książką połączeni, czyli uczymy czytać się razem” jest poradnikiem jak wspierać dziecko w nauce czytania oraz zbiorem pomysłów na zabawy i aktywności związane z tekstami z książki. Życzymy miłej lektury! Zapraszamy do korzystania ze szkolnej biblioteki.

             

        • XXVII  edycja Konkursu Wiedzy o Kociewiu  Mój Region – Moją Małą Ojczyzną.
          • XXVII  edycja Konkursu Wiedzy o Kociewiu  Mój Region – Moją Małą Ojczyzną.

            01.02.2022

            Program i regulamin                        

            XXVII  edycja Konkursu Wiedzy o Kociewiu  Mój Region – Moją Małą Ojczyzną.

            Celem konkursu  jest popularyzacja wśród uczniów szkół podstawowych wiedzy o regionie, jego kulturze i tradycjach, a w szczególności o jego położeniu,  historii, kulturze, tradycjach, walorach przyrodniczych,  także o postaciach związanych z Kociewiem, a szczególnie osoby doktora Floriana Ceynowy - lekarza, publicysty, działacza społecznego, badacza folkloru oraz  kształtowanie poczucia tożsamości i dumy z miejsca zamieszkania.

            W konkursie rozgrywanym na zasadach turnieju wezmą udział 3–osobowe reprezentacje ze szkół podstawowych z terenu Kociewia (powiatu świeckiego, starogardzkiego i tczewskiego)w dwóch kategoriach wiekowych klas: III-V i VI-VIII.

            Pytania i zadania będą  związane z następującymi zagadnieniami:

            1. Znaczenie nazwy – Kociewie.
            2. Położenie i granice regionu, regiony sąsiadujące z Kociewiem – posługiwanie się mapą regionu (województwa, powiaty, miasta, rzeki).
            3. Ludność – podgrupy, dawne zawody mieszkańców Kociewia.
            4. Miasta regionu  - położenie, liczba mieszkańców, zabytki, herby.
            5. Parki krajobrazowe – położenie, logo, rezerwaty, gatunki chronione, formy ochrony przyrody.
            6. Prasa regionalna – tytuły, miejsce wydawnictwa, częstotliwość wydawania              (np. tygodnik, miesięcznik itp.)
            7. Strój, haft kociewski.

            8.   Znani mieszkańcy regionu – F. Ceynowa (wiadomości ze strony internetowej szkoły).

            1. Gwara – słownictwo nazywające rośliny i zwierzęta występujące w środowisku naturalnym z Popularnego słownika kociewskiego pod redakcją M. Pająkowskiej-Kensik  .
            2.  Zabytki i muzea znajdujące się na terenie Kociewia – w jakim mieście się znajduje, nazwa muzeum, jakie gromadzi eksponaty.

            Literatura:

            Ellwart J.  Kociewie i Bory Tucholskie. Przewodnik turystyczny

            red. Gonia R. i Bykowski W. Dolina Dolnej Wisły dla ciekawych. Przewodnik przyrodniczo-turystyczny

            red. Pająkowska – Kensik M., Popularny  słownik kociewski   

            red. Pająkowski J., Przyroda Ziemi Świeckiej

                  Landowski R., Nowy bedeker kociewski

                „Kociewski Magazyn Regionalny” – czasopismo

                 informacje zawarte na stronach internetowych Wdeckiego Parku Krajobrazowego

                 i Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego

                      

                           Na każdą edycję konkursu uczestnicy wykonują dodatkowe zadanie, za które komisja konkursowa przyznaje punkty. W tym roku prosimy uczniów klas III-V           o przygotowanie plakatu pt. Piękno naszej lokalnej przyrody  - kompozycja zdjęć na formacie A3 oraz krótka  prezentacja (do 3 minut). Uczniów klas VI-VIII zaś o przygotowanie prezentacji  pt.  Wędrówka po regionie – miejsca przyrodnicze godne zobaczenia. Prezentację można wykonać w dowolnym programie np. PREZI lub PowerPoint (szkoła dysponuje oprogramowaniem PowerPoint 2003).

            Praca powinna przedstawiać:

            - interesujące miejsca lub pojedyncze obiekty przyrodnicze naszego regionu - Kociewia,

            -walory przyrody ożywionej i nieożywionej najbliższej okolicy i formy jej ochrony,

            Jury będzie brało pod uwagę :

            - zgodność z tematem,

            - bogactwo informacji,

            - ciekawą formę prezentacji – online: prezentacja PREZI, Google’a, Office 365, Canva lub stacjonarnie PowerPoint 2003 (uprzejmie prosimy o zapisanie pliku w wersji 2003).

            Wypowiedź uczniów podczas prezentacji nie powinna być dłuższa niż 5 minut.

             

             

            Regulamin konkursu

            1. Konkurs składa się z dwóch części: testu i prezentacji.
            2. Uczestniczą w nim trzyosobowe drużyny reprezentujące szkoły podstawowe.
            3. Zawodnicy wspólnie ustalają odpowiedzi na zawarte w teście zadania.
            4. W trakcie wykonywania zadań uczestnicy nie mogą korzystać z  pomocy           (np. książek, słowników, map, podpowiedzi).
            5. W przypadku dostrzeżenia pomocy jury ma prawo nie przyznać punktów za dane zadanie i udzielić upomnienia. Jeżeli sytuacja się powtórzy, jury wyeliminuje drużynę z udziału w konkursie.
            6. Zadania i kryteria ich oceniania ustala organizator przed konkursem.

            7.  Test sprawdza powołane  przez organizatora niezależne  jury.

            8.  Drużyna lub opiekun mają prawo odwołania.

            1. Jury po naradzie rozstrzyga wątpliwość.
            2. Po ogłoszeniu ostatecznych wyników werdykt jury nie podlega odwołaniu.

             

                    Organizatorzy przewidują nagrody i dyplomy dla uczestników oraz podziękowania dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu. Informacji na temat konkursu można uzyskać pod numerem szkoły u pani Hanny Czarneckiej-Kobus oraz pani Ewy Sutkowskiej.

            Termin nadsyłania zgłoszeń: 01.02.2022 r.

            Organizator: Szkoła Podstawowa im. dra F. Ceynowy

             Przysiersk, ul. Szkolna 5

             86 – 122 Bukowiec

             tel./fax 052 33 227 23

            a-mail: sp_przysiersk@o2.pl

            strona www: spprzysiersk.edupage.org

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

            21.01.2022

            Moja Babcia ukochana bardzo pyszne robi dania.

            Od rosołu aż po ciasta, zawsze smaczne są i basta!

            A i dziadzio dobrze przędzie, chociaż fajkę pali wszędzie,

            Zawsze bajki opowiada i do snu nas też układa.

            I dla babci i dla dziadka, życia ile miodu w plastrach!

            Niechaj płynie Wam bez dat, niechaj żyją 100 lat, 100 lat!

             

                                                                         Wszystkim Babciom i Dziadkom przesyłamy życzenia  zdrowia,

                                                                         pomyślności i wielu spotkań z wnuczętami w gronie rodzinnym.

        • Życzenia z okazji Bożego Narodzenia
          • Życzenia z okazji Bożego Narodzenia

            21.12.2021

            Świat w swej nieprzewidywalnej, coraz bardziej dramatycznej  podróży po raz kolejny zatoczył koło i znalazł się w tym samym miejscu czasie  i przestrzeni - w chwili, gdy Wszyscy powinniśmy uroczyście i radośnie w gronie najbliższych przygotowywać się do świętowania Cudu Narodzin. Rok temu wyraziłam nadzieję, że Boże Narodzenie zwiastuje kres naszego smutku, cierpienia i samotności,  koniec śmiertelnego żniwa pandemii. Dziś pozostaje mi tylko powtórzyć te słowa, życząc Wam wszystkim – Nauczycielom, Uczniom, Rodzicom, Pracownikom Szkoły i całej naszej Społeczności - siły, wytrwałości i wiary, że kolejny rok przyniesie spokój, zdrowie i poczucie bezpieczeństwa. Przy Wigilijnym stole powtórzmy z przekonaniem słowa „Kolędy dla nieobecnych” Szymona Muchy:

            „Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat,
            Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole…
            Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas
            I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole…”

             Stanisława Kuffel - Dyrektor Szkoły

             

            Przysiersk, Boże Narodzenie 2021

          • Andrzejki- święto wróżb

            30.11.2021

                W ostatnim tygodniu listopada, jak co roku w naszej szkole, obchodziliśmy dzień św. Andrzeja. Niestety, przez pandemię covid-19 nie mogliśmy świętować w  liczniejszym gronie - uczniów klas starszych. Nie powstrzymało nas to jednak  i wspólnymi siłami udało nam się podtrzymać tradycję. Świętowaliśmy  wśród kolegów i koleżanek z klasy piątej podczas lekcji wychowania regionalnego i godziny z wychowawcą, przy kawałku pysznego ciasta i szklance herbaty.

              W klasie  zostało  przeprowadzonych  kilka wróżb.  Na przykład układaliśmy buty w rządku, osobno dziewczynki, osobno chłopcy.  Buty „wędrowały” od rogu klasy do wyjścia. Właścicielka buta, który dojdzie do progu podobno pierwsza wyjdzie za mąż, a właściciel się ożeni. Wśród wróżb znalazły się też takie jak: losowanie zawodów, wbijanie szpileczek w serce, na którym napisane były imiona.  Aby dowiedzieć się, jakie czeka nas życie: pracowite, słodkie, lekkie, pełne przygód wskazywaliśmy kubeczki, pod którymi ukryte były różne przedmioty, np. cukierek, piórko, kamyk i ziarenka pieprzu. Każdy z nas otrzymał też dowcipną wróżbę przyczepioną do przygotowanej przez naszą koleżankę babeczek.

            W podobny sposób świętowały też inne klasy. Każda zorganizowała sobie we własnym gronie wróżby i zabawy andrzejkowe. Spotkania były emocjonujące  i przyjemne. Ciekawe, które wróżby się spełnią?                

             

            Aleksandra Szpakowska z klasy 5. 

             

            Andrzejkii klasy 8

                    W piątek 19 listopada w naszej szkole odbył się klasowy wieczór filmowy połączony z zbliżającymi się Andrzejkami. Uczestniczyli w nim ósmoklasiści wraz z wychowawczynią panią  Ewą Sutkowską.

                       O godzinie 16.15 rozpoczęliśmy  dekorowanie sali: balonami, a także ozdobami andrzejowymi. Następnie zapaliliśmy pachnące świeczki, przygotowaliśmy poczęstunek oraz włączyliśmy muzykę. Gdy w klasie zaczął  panować nastrojowy klimat, wszyscy usiedliśmy do stołu i zaczęliśmy jeść wyśmienitą pizzę, której aromat unosił się w powietrzu.  Wkrótce potem przyszedł czas na oczekiwane przez nas tradycyjne wróżby andrzejkowe. Dotyczyły miłość, zawodu i wróżenia z kart. Po tej ceremonii zaczęliśmy wspólnie oglądać horror pt. ”Ciche miejsce”.  Film opowiadał o czteroosobowej rodzinie znajdującej się w niebezpieczeństwie. Pełen wrażeń wieczór filmowy zakończyliśmy o godzinie 20.00.

                       Świetna zabawa, odpowiednio stworzona atmosfera i pyszne jedzenie sprawiły, że ten wieczór był niezapomnianym przeżyciem. Warto brać udział w takich spotkaniach, ponieważ możemy się integrować. Większość klas z  naszej szkoły, świętowało Andrzejki w klasowym gronie podczas godzin wychowawczych.

             

                                                                                                                            Małgorzata Raguza kl.8

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku
      • (052)3322723 kom. 609004334
      • Szkoła Podstawowa w Przysiersku, Przysiersk ul. Szkolna 5, 86-122 Bukowiec 86-122 Bukowiec Przysiersk Poland
      • mgr MARIUSZ MINGA
      • /SPPrzysiersk/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych