Przed majówką w naszej szkole SU przygotował apel o trzech ważnych dniach. Uczestnicy dowiedzieli się, że majówka to nie tylko grillowanie, lecz przede wszystkim wspólne świętowanie. Galowe stroje uczniów podkreślały rangę wydarzeń. Młodsze klasy wykonały biało - czerwone i niebiesko - żółte chorągiewki oraz plakietki z czerwonymi sercami na białym tle. Prace plastyczne były wyrazem dziecięcego patriotyzmu. Z kolei klasa VI z wychowawczynią miała przypięte polskie i ukraińskie kotyliony.
Po przywitaniu zgromadzonych przez Panią Dyrektor trzy siódmoklasistki przybliżyły genezę, a także istotę nadchodzących dni. Pola Kozakiewicz mówiła o Święcie Pracy obchodzonym w dniu 1. maja. Towarzyszyli jej rówieśnicy przebrani za przedstawicieli różnych zawodów. Był “rolnik z Kociewia”, mechanik samochodowy, masarz (rzemieślnik wyrabiający wędliny), piłkarz, oczywiście nie mogło zabraknąć nauczycielki. Gdy padło słowo strajk, pracownicy zaczęli skandować hasło: “Krótsza praca! Wyższa płaca!”.
Następnie Monika Leszczyńska wyjaśniła, że od 2004 roku obchodzimy w dniu 2. maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Zachęcała społeczność szkolną do wywieszenia symboli narodowych podczas długiego weekendu. W tle na wietrze łopotały polskie sztandary, o których dziewczęta wyrecytowały wiersz Czesław Janczarski pt. ,, Barwy ojczyste''
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.
Z kolei Amelia Kaliszewska przypomniała, że w dniu 3. maja celebrujemy państwowe święto Dzień Konstytucji 3 MAJA. Uświadomiła uczniom jakie prawa gwarantuje dzieciom i młodzieży ustawa zasadnicza.
Na zakończenie odśpiewano hymn państwowy. Cieszono się ze wspólnego świętowania, wspominając zeszłoroczne obchody na Teams z powodu pandemii…
Obyśmy za rok, w wolnej Polsce mogli celebrować 1-3 V.
polonistka
Joanna Biniecka