Dzień Babci i Dziadka
21.01.2022Moja Babcia ukochana bardzo pyszne robi dania.
Od rosołu aż po ciasta, zawsze smaczne są i basta!
A i dziadzio dobrze przędzie, chociaż fajkę pali wszędzie,
Zawsze bajki opowiada i do snu nas też układa.
I dla babci i dla dziadka, życia ile miodu w plastrach!
Niechaj płynie Wam bez dat, niechaj żyją 100 lat, 100 lat!
Wszystkim Babciom i Dziadkom przesyłamy życzenia zdrowia,
pomyślności i wielu spotkań z wnuczętami w gronie rodzinnym.
Życzenia z okazji Bożego Narodzenia
21.12.2021Świat w swej nieprzewidywalnej, coraz bardziej dramatycznej podróży po raz kolejny zatoczył koło i znalazł się w tym samym miejscu czasie i przestrzeni - w chwili, gdy Wszyscy powinniśmy uroczyście i radośnie w gronie najbliższych przygotowywać się do świętowania Cudu Narodzin. Rok temu wyraziłam nadzieję, że Boże Narodzenie zwiastuje kres naszego smutku, cierpienia i samotności, koniec śmiertelnego żniwa pandemii. Dziś pozostaje mi tylko powtórzyć te słowa, życząc Wam wszystkim – Nauczycielom, Uczniom, Rodzicom, Pracownikom Szkoły i całej naszej Społeczności - siły, wytrwałości i wiary, że kolejny rok przyniesie spokój, zdrowie i poczucie bezpieczeństwa. Przy Wigilijnym stole powtórzmy z przekonaniem słowa „Kolędy dla nieobecnych” Szymona Muchy:
„Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat,
Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole…
Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas
I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole…”Stanisława Kuffel - Dyrektor Szkoły
Przysiersk, Boże Narodzenie 2021
Andrzejki- święto wróżb
30.11.2021W ostatnim tygodniu listopada, jak co roku w naszej szkole, obchodziliśmy dzień św. Andrzeja. Niestety, przez pandemię covid-19 nie mogliśmy świętować w liczniejszym gronie - uczniów klas starszych. Nie powstrzymało nas to jednak i wspólnymi siłami udało nam się podtrzymać tradycję. Świętowaliśmy wśród kolegów i koleżanek z klasy piątej podczas lekcji wychowania regionalnego i godziny z wychowawcą, przy kawałku pysznego ciasta i szklance herbaty.
W klasie zostało przeprowadzonych kilka wróżb. Na przykład układaliśmy buty w rządku, osobno dziewczynki, osobno chłopcy. Buty „wędrowały” od rogu klasy do wyjścia. Właścicielka buta, który dojdzie do progu podobno pierwsza wyjdzie za mąż, a właściciel się ożeni. Wśród wróżb znalazły się też takie jak: losowanie zawodów, wbijanie szpileczek w serce, na którym napisane były imiona. Aby dowiedzieć się, jakie czeka nas życie: pracowite, słodkie, lekkie, pełne przygód wskazywaliśmy kubeczki, pod którymi ukryte były różne przedmioty, np. cukierek, piórko, kamyk i ziarenka pieprzu. Każdy z nas otrzymał też dowcipną wróżbę przyczepioną do przygotowanej przez naszą koleżankę babeczek.
W podobny sposób świętowały też inne klasy. Każda zorganizowała sobie we własnym gronie wróżby i zabawy andrzejkowe. Spotkania były emocjonujące i przyjemne. Ciekawe, które wróżby się spełnią?
Aleksandra Szpakowska z klasy 5.
Andrzejkii klasy 8
W piątek 19 listopada w naszej szkole odbył się klasowy wieczór filmowy połączony z zbliżającymi się Andrzejkami. Uczestniczyli w nim ósmoklasiści wraz z wychowawczynią panią Ewą Sutkowską.
O godzinie 16.15 rozpoczęliśmy dekorowanie sali: balonami, a także ozdobami andrzejowymi. Następnie zapaliliśmy pachnące świeczki, przygotowaliśmy poczęstunek oraz włączyliśmy muzykę. Gdy w klasie zaczął panować nastrojowy klimat, wszyscy usiedliśmy do stołu i zaczęliśmy jeść wyśmienitą pizzę, której aromat unosił się w powietrzu. Wkrótce potem przyszedł czas na oczekiwane przez nas tradycyjne wróżby andrzejkowe. Dotyczyły miłość, zawodu i wróżenia z kart. Po tej ceremonii zaczęliśmy wspólnie oglądać horror pt. ”Ciche miejsce”. Film opowiadał o czteroosobowej rodzinie znajdującej się w niebezpieczeństwie. Pełen wrażeń wieczór filmowy zakończyliśmy o godzinie 20.00.
Świetna zabawa, odpowiednio stworzona atmosfera i pyszne jedzenie sprawiły, że ten wieczór był niezapomnianym przeżyciem. Warto brać udział w takich spotkaniach, ponieważ możemy się integrować. Większość klas z naszej szkoły, świętowało Andrzejki w klasowym gronie podczas godzin wychowawczych.
Małgorzata Raguza kl.8
17
Dzień Pluszowego Misia
28.11.2021To oryginalne święto w naszej szkole obchodzone jest od 2019 roku. Co ciekawe Światowy Dzień Pluszowego Misia świętowano po raz pierwszy 25 listopada 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. W obecnym roku szkolnym nie mogliśmy przynieść ulubionych pluszaków do szkoły, za to wielu uczniów ubrało T-shirt lub bluzę z misiem, zawieszkę na plecak z niedźwiadkiem. Zaangażowani w akcję Samorządu Uczniowskiego byli zwolnieni z odpowiedzi, czy niezapowiedzianej kartkówki. Mogli też liczyć na punkty z zachowania. Dodatkowo nasza szkoła przyozdobiona została misiową gazetką SU oraz wielkim balonem, oczywiście w kształcie niedźwiadka.
Filip Wojda kl. 8
103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległośći.
09.11.2021Dnia 10 listopada nasza szkoła obchodziła Święto Niepodległości. Klasy 1-8 na drzwiach swojej sali przyczepiły symbole narodowe np. polskie flagi, białe i czerwone kwiaty. Ścienne gazetki na szkolnych korytarzach również były poświęcone tej uroczystości.
Wszyscy uczniowie założyli galowe stroje. Bardzo odświętnie wyglądały dziewczęta w spódniczkach i chłopcy w białych koszulach. O godz. 11.11 wspólnie odśpiewano na szkolnym boisku Mazurka Dąbrowskiego.
Szkolny chór oraz kilkoro piątoklasistów z Panią Hanną Czarnecką - Kobus i Panem Andrzejem Gładkowskim przygotowali film o tematyce patriotycznej. Oglądano go w ramach godzin wychowawczych.
Obchody Dnia Niepodległości zakończono sesją zdjęciową poszczególnych klas z wychowawcami. W organizację uroczystości zaangażowała się kl. 8 w ramach działalności SU.
Agnieszka Hajduk - przewodnicząca SU
24
Pierwsze ,,Zaduszki Poetyckie" w naszej szkole
09.11.2021
W czwartek 28 października w naszej szkole odbyły się po raz pierwszy ,,Zaduszki Poetyckie", zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. W wydarzeniu brało udział około 20 uczniów z kl. 5-8, polonistki: Joanna Biniecka, Hanna Czarnecka – Kobus oraz katechetka Małgorzata Miszewska.
W sali panował półmrok rozświetlony jedynie blaskiem świec, dzięki czemu bardziej mogliśmy wczuć się w poetycki klimat. Stół przyozdobiono jesiennymi dekoracjami W tle włączono cichą muzykę, tworzącą spokojny nastrój. Uczestnicy spotkania przynieśli słodkości, którymi się częstowali, popijając ciepłą herbatą.Całą ceremonię rozpoczęła przewodnicząca SU, która jako pierwsza przeczytała wiersz, następnie wyznaczyła kolejną osobę. Niektórzy znaleźli utwory o jesieni, śmierci i przemijaniu w podręczniku, inni w szkolnej bibliotece, a reszta swój tekst wyszukała w Internecie. Pewne słowa wywoływały wzruszenie wśród czytających, a także słuchaczy.
Następnie wszyscy udali się na pobliski cmentarz, aby postawić znicze na starych, opuszczonych grobach i pomodlić się za dusze zmarłych. Na końcu udaliśmy się do swoich domów, by opowiedzieć o przeżyciach rodzinie.
Pomysł zorganizowania Zaduszek Poetyckich spodobał się również innym nauczycielom, między innymi tym, którzy pracują tutaj na zastępstwie. Może przeniosą ten pomysł do szkół, w których pracują na stałe?
Warto uczestniczyć w takich spotkaniach, ponieważ lepiej możemy poznać siebie.
Kornelia Siarkiewicz – Hoszowska, Filip Wojda kl. 8
Pasowanie na czytelnika
02.11.2021Październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W tym roku obchodzimy go pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. Z tej okazji w naszej szkole 21 października odbyło się Pasowanie na czytelnika uczniów klasy II. Uroczystość rozpoczęła pani Hanna Czarnecka-Kobus od przeczytania baśni Historia elfa Trzęsiportka. Następnie 15 kandydatów, przygotowanych przez panią Lucynę Baryłę, przedstawiło program artystyczny prezentujący ich wiedzę na temat książek i zasad dbałości o nie. Po części artystycznej przyszedł czas na czytelniczy egzamin, który został przeprowadzony przez panią Małgorzatę Miszewską. Uczniowie doskonale odpowiadali na pytania dotyczące bajkowych postaci oraz wiedzy na temat książek i zasad korzystania z biblioteki. Przekonali zasiadającą na widowni Panią Dyrektor, panie bibliotekarki, panie wychowawczynie oraz uczniów klasy I i III, że są gotowi do korzystania z biblioteki – znają zasady wypożyczania i poszanowania książek, potrafią zachować się w bibliotece zgodnie z jej regulaminem.
Po uroczystym ślubowaniu pasowania dokonała Pani Dyrektor Szkoły Stanisława Kuffel. Na pamiątkę uczniowie otrzymali książeczki z baśniami ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy i kreatywne książki, które zostały przekazane przez Panią Annę Kruczyńską Kierownik Biblioteki Publicznej w Bukowcu. Dziękujemy za miłe upominki.
30
13.10.2021 Uroczyste Pasowanie na Ucznia
17.10.2021W środę 13 października odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia. W tym roku 14 kandydatów przedstawiło program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Najważniejszym momentem było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania. Podniosłym momentem było również pasowanie na uczniów, którego dokonała Pani Dyrektor Stanisława Kuffel. W ten sposób pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku. Zwieńczeniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów, legitymacji szkolnych oraz słodkich kuferków. Był to wyjątykowy dzień dla najmłodszych uczniów, którym życzymy sukcesów i przyjemności płynącej z nauki w szkole.
83
W Dniu Edukacji Narodowej
12.10.2021W Dniu Edukacji Narodowej
Pani Dyrektor, Nauczycielom,
Pani Pedagog, Pani Sekretarce,
Paniom Woźnym, Panu Woźnemu
oraz Radzie Rodziców
dziękujemy za:
dobre serce, uśmiech na twarzy,
zrozumienie naszych błędów,
a także za pochwałę gdy wszystko się udaje.
Za to, że troszczą się Państwo o nas
w tych trudnych czasach.
W Dniu Nauczyciela życzymy:
ZDROWIA, SZCZĘŚCIA, CIERPLIWOŚCI
oraz żebyśmy jak najdłużej uczyli się
w trybie stacjonarnym.
Samorząd Uczniowski
w imieniu społeczności
SP Przysiersk
14 X 2021 rok
XII Powiatowy Konkurs Recytatorskie „Poeci z Kociewia”
11.10.2021W dniu 4 października w Katolickiej Szkole Podstawowej w Świeciu odbyła się XII edycja tego konkursu. Wzięło w nim udział 45 uczniów z całego powiatu świeckiego.
Szkołę Podstawową w Przysiersku reprezentowali: w kategorii dla kl. 4-6 Lena Deka i Lena Żochowska (czwartoklasistki), w kategorii dla kl. 7-8 Łukasz Leszczyński (kl. 7a) oraz Laura Jędrzejczyk (kl. 8). Ósmoklasistka zajęła III miejsce i będzie nas reprezentować na Festiwalu Twórczości Kociewskie im. Romana Landowskiego w Tczewie w dniu 13 października. Recytatorów przygotowała Pani Joanna Biniecka.
W kategorii plastycznej pt. „Mała Ojczyzna” w kategorii dla kl. 4-6 miejsce II zdobył Szymon Jóźwiak, zaś Agata Tretkowska zajęła miejsce III. W ramach wychowania regionalnego wspierała Ich Pani Hanna Czarnecka – Kobus.
Naszym laureatom gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za reprezentowanie naszej „uczbówki”.
3
Doradztwo zawodowe.
04.10.20213 września 2021r., rozpoczęły się zajęcia z doradztwa zawodowego. Za nami cztery spotkania. Poznajemy zakres czterech obszarów wyznaczonych w doradztwie dla młodzieży z klasy VII.
Przed nami duże wyzwania dotyczące samodyscypliny i pracy związanej z dalszą edukacją.
Wybór ścieżki edukacyjno- zawodowej jest trudną sprawą, zwłaszcza dla uczniów klasy siódmej, dlatego istotne jest zaznajomienie uczestników zajęć doradztwa zawodowego w wiedzę dotyczącą, umiejętności i planowania. Zanim jednak młodzież podejmie słuszną decyzję dotyczącą życia edukacyjnego - zawodowego, wskazane jest aby każdy z uczestników poznał siebie, swoje zainteresowania, zdolności, predyspozycje, stan zdrowia wraz z wykorzystaniem i rozwojem swojego potencjału. Kolejnym etapem jest zdobywanie informacji dotyczącej szkoły ponadpodstawowej, a także zawodów występujących na rynku pracy. Spotkania przebiegają w miłej atmosferze, praca warsztatowa, scenki , testy i dyskusja . Jest wiele pytań na, które bezpośrednio odpowiada nauczyciel doradztwa zawodowego – Iwona Głodo. Poniżej fotorelacja.
46
"Chłopak Roku 2021 1-3 i 4-8" wybrany
29.09.2021Tegoroczna edycja konkursu przybrała formę elektroniczną. Za pośrednictwem szkolnej strony internetowej przybliżamy kandydatów oraz prezentujemy ich prace.
Kandydaci przygotowali załączone:
- prezentacje własnej osoby w formie video
- prace plastyczne (załączone fotografie)
- klasy 1-3 wizualizacja swojego hobby z wykorzystaniem jesiennych atrybutów
- klasy 4-6 mapa Kociewia na dużym formacie.
GŁOSOWANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI:
odbywa się w formie elektronicznej. Aby głos był ważny, musisz go oddać obowiązkowo na 2 różnych kandydatów z twojej kategorii wiekowej 1-3 lub 4-6.
KARTA GŁOSOWANIA KLAS 1-3, link:
https://forms.gle/eEGogiM7Kd3PucuS8
KARTA GŁOSOWANIA KLAS 4-8 -
https://forms.gle/ejuNEozAdJ72B7Na7
SZKOLNE JURY PO GŁOSOWANIU PRZEANALIZUJE POPRAWNOŚĆ GŁOSOWANIA I OPUBLIKUJE DO 16:00 PRZYZNANE GŁOSY/PUNKTY.
od 1 do 5 za prace
od 1 do 5 za prezentację
Przyznana punktacja/głosy jury (publikacja przed zakończeniem głosowania 29.09.2021r. godz 18:40) :
1-3 pkt. prezentacja + praca plast. suma
Kcper Betka kl. 1 - 5 pkt. + 4 pkt. + 23 (54,8%) 32
Marcel Kruk kl. 2 - 3 pkt. + 4 pkt. + 25 (59,5%) 32
Filip Kowalski kl. 3 - 4 pkt. + 5 pkt. + 28 (66,7%) 37
4-6 pkt. prezentacja + praca plast. suma
Kacper Siuda kl. 4 - 5 pkt. + 2 pkt. 44 (44%) 51
Jan Mądrzejewski kl. 5 - 2 pkt. + 2 pkt. 28 (28%) 32
Jakub Siarkiweicz-Hoszowski kl. 6 - 4 pkt. + 4 pkt. 23 (23%) 31
Łukasz Leszczyński kl. 7a - 4 pkt. + 5 pkt. 27 (27%) 36
Maciej Maguda kl. 7b - 2 pkt. + 3 pkt. 13 (13%) 18
Filip Wojda kl. 8 - 5 pkt. + 4 pkt. 58 (58%) 67
Skład JURY:
Baryła Lucyna
Hanna Czarnecka-Kobus
Agnieszka Hajduk (przedstawiciel SU)
23
X Narodowe Czytanie
13.09.2021W dniu 4 września Polacy wspólnie czytali po raz 10., tym razem "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Dramat, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Wprowadził do języka polskiego termin "dulszczyzna".
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wraz z polonistką wzięli udział w ogólnopolskiej akcji. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu fragmenty utworu czytali: urzędnicy, dzieci, młodzież, nauczyciele, czytelnicy, pracownicy instytucji kulturalnych.
Siódmoklasistki Pola Kozakiewicz, Natalia Marchlewska i Lena Pawlikowska zaangażowały się w inicjatywę po raz pierwszy, natomiast Agnieszka Hajduk i Filip Wojda z kl. 8 zrobili to kolejny raz. Miejmy nadzieję, że chętnie sięgną po inne książki.
Joanna Biniecka
2
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022
27.08.2021Informuję, że inauguracja nowego roku szkolnego 2021/2022 w Szkole Podstawowej im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku odbędzie się 1 września 2021r. o godzinie 9:00.
Msza św. z okazji nowego roku szkolnego odbędzie się również 1 września 2021r. o godzinie 8:00 w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Przysiersku.
Pozdrawiam. Do miłego zobaczenia.
Stanisława Kuffel -dyrektor szkoły
Życzenia - zakończenie roku szkolnego 2020/2021
25.06.2021Kończy się kolejny rok szkolny, rok niezwykle trudny, pełen ludzkich tragedii, obaw i lęków, wynikających z rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa, rok zdalnego nauczania, wielkiego wyzwania dla uczniów, rodziców i nauczycieli, egzaminu, który dzięki wspólnym wysiłkom i determinacji, udało nam się zaliczyć. Przed nami zasłużone wakacje, odpoczynek dla zmęczonych ciał i umysłów, czas spędzony z najbliższymi, który pozwoli zregenerować siły i uzupełnić nadwątlone zapasy energii i optymizmu. Proszę Was wszystkich o zachowanie ostrożności przy korzystaniu z wszelkich wakacyjnych atrakcji. Cieszmy się słońcem, ciepłym piaskiem i wodą, czerpmy radość z podróży, spotkań z przyjaciółmi, wspólnych zabaw i spacerów, ale zachowajmy rozsąde i rozwagę, nie narażajmy swojego zdrowia i życia. Mam nadzieję, że już 1 września wszyscy, zdrowi i wypoczęci, pełni energii i zapału, rozpoczniemy kolejny rok wspólnej pracy, nauki i zabawy.
Życzę Wam niepowtarzalnych, niezapomnianych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu!
Stanisława Kuffel-Dyrektor Szkoły
Foto i video relacje
Klasa 8 -
https://docs.google.com/presentation/d/1BG24aqgqDgo8xVD28jPVww-GT14emCpsFViZbaFO0Kg/edit#slide=id.p1
Klasa 8 foto -
https://drive.google.com/drive/folders/1hAafjyS99G61P6HC3KKui9k3v23xyMck?usp=sharing
Klasy 1-3 foto 1:
https://drive.google.com/drive/folders/1gxpCoaxX1Q4s1HYrTKEU7J89vIkChqlK?usp=sharing
3
Pasowanie na czytelnika
28.06.2021Tuż przed samym zakończeniem roku szkolonego odbyła się uroczystość Pasowania na czytelnika uczniów klasy drugiej.
Najpierw drugoklasiści przedstawili program artystyczny prezentujący ich wiedzę na temat książek i zasad dbałości o nie. Po części artystycznej przyszedł czas na czytelniczy egzamin: zagadki, rozpoznawanie baśni na podstawie ilustracji oraz rozwiązanie krzyżówki. Okazało się, że dzieci doskonale poradziły sobie z przygotowanymi przez panie bibliotekarki zadaniami.
Po uroczystym przyrzeczeniu pani dyrektor Stanisława Kuffel pasowała dzieci z klasy drugiej na czytelników i zaprosi łaje do częstego korzystania ze szkolnej biblioteki. Na pamiątką uczniowie otrzymali książeczki z baśniami ufundowane przez Radę Rodziców.
Gratulujemy!
Album foto:
https://drive.google.com/drive/folders/1nn-U3XR57bqrryObpznDgcujaR7LaWfE?usp=sharing
Międzynarodowy Dzień Rodziny świętujemy z najbliższymi
18.06.2021Bliskie, serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa szczęśliwego funkcjonowania każdego z nas, dlatego w wielu miejscowościach organizowane są pikniki rodzinne. Zachęcamy, żeby rodzice wraz z córkami i synami razem aktywnie spędzali czas. Ojcowie z dziećmi mogą zagrać w koszykówkę, piłkę nożną. Natomiast mamy z pociechami mogą upichcic coś smacznego, lub zagrać w badmintona.
Szkolny chór z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny nagrał piosenkę "Hej, rodzina jest ok.". Teledysk jest dostępny na kanałe yt.
Zachęcamy do wysłuchania i obejrzenia
Klasa 8
13 czerwca w Niedziele obchodzimy dzień dobrej rady
13.06.202113 czerwca w Niedziele obchodzimy dzień dobrej rady więc z tej okazji ujawnia się ten artykuł.
Rada z słownika języka polskiego to wskazówka lub może być to porada.
Od bardzo dawna powstawały poradniki dla każdego kto poszukiwał pomocy w danej dziedzinie życia. I tak są teksty dla młodych dziewcząt, kobiet, mężczyzn, gospodyń domowych i hobbystów. Stare poradniki zostały przeniesione do sieci internetowych w postaci nowoczesnych portali, które zawierają tysiące porad dotyczących prawie każdego problemu.
Mimo masy internetowych poradników, do mody powracają stare, wypróbowane babcine rady na wszystko. Wertując dawne książki można więc dowiedzieć się, że proszek do pieczenia jest w sitny w czyszczeniu fug, a kwaśne mleko jest doskonałe w wybawianiu plam z długopisu oraz w czyszczeniu srebrnej zastawy.
Jak obchodzić to święto? Oto jest pytanie! Nierzadko przecież mamy na co dzień do czynienia z takimi dobrymi radami. Każdy z nas zna przynajmniej jednego człowieka, który zawsze wie najlepiej, na wszystkim się zna. Podpowiada jak zainwestować dobrze pieniądze, choć sam żyje od pierwszego do pierwszego. Inny poucza nas, że kebaby, słodycze są niezdrowe, ale nie widzi że ma 15 kg nadwagi. A spotkania rodzinne? Czym byłoby, gdyby ciocia nie zarzuciła nas swoimi pomysłami na naszą edukację, małżeństwo i wychowywanie dzieci? A jeśli tylko nie zastosujemy się do dobrej rady, i okaże się, że popełniliśmy błąd, z pewnością usłyszymy magiczne „a nie mówiłem/mówiłam?". Jakby tego było mało, w telewizji na okrągło lecą programy, w których znani ludzie radzą nam jak jeść, mieszkać, wychowywać dzieci, prowadzić samochód i którą nogą wstawać z łóżka. Można zwariować...
To ta gorsza strona medalu, która sprawia, że wiele osób niekoniecznie chce obchodzić Święto Dobrych Rad. Na szczęście czasem mogą one okazać się dla nas przydatne. Po prostu warto kierować się zdrowym rozsądkiem, brać pod uwagę dobre pomysły, wskazówki czy konstruktywną krytykę, ale wnioski trzeba wysuwać samodzielnie. I co najważniejsze, warto otaczać się rozsądnymi ludźmi. Wśród nich jest wielu takich, którzy nie wymądrzają się, nie mówią nam jak mamy żyć. Ale kiedy trzeba pomogą – np. gdy jesteśmy nowi w pracy albo nie radzimy sobie z problemami. Czasami spojrzenie drugiej osoby, która ma dystans jest na wagę złota. Ile razy rozwiązanie było takie oczywiste? Tak, dopóki ktoś nam go nie zasugerował. W Święto Dobrych Rad warto się rozejrzeć dookoła. Może nasz przyjaciel, krewny albo znajomy potrzebuje wskazówek. Czasami może być trudno, np. kiedy trzeba wyznać koleżance że w obecnej fryzurze wygląda na 10 lat starszą. Może się początkowo gniewać, ale kiedyś nam podziękuje.
To święto można wykorzystać pod kątem własnej edukacji i zwyczajnie poszukać dobrych rad, np. w Internecie. Na jaki temat? To już od nas zależy. Rozrzutni mogą dowiedzieć się, jak lepiej oszczędzać pieniądze. Roztargnionym i zapominalskim nie zaszkodzi research na temat tego, jak być skoncentrowanym. Sportowiec pewnie poszuka coś o diecie i regeneracji, a handlowiec na temat efektywnej sprzedaży. W Święto Dobrych Rad można pokusić się o więcej i iść na szkolenie zawodowe albo kurs językowy. Nie zaszkodzi!
Przygotowaliśmy jeszcze dobrych rad na koniec artykułu.
- Pamiętaj, że jesteś niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Tak jak wszyscy. - Mów tylko prawdę, a nie będziesz musiał nic pamiętać. - Jak widzisz kolejkę, stań w niej. Co Ci szkodzi. - Jeżeli nie wiesz, co to jest - nie jedz tego. - Dobry zwyczaj nie pożyczaj!
Wydaję się, że każda epoka ma swoje poradniki. A często warto poznać dawne rady w celach praktycznych lub sentymentalnych.
13 czerwca 2021 - kartka z kalendarza Kalbi
Nikodem Siuda
Klasa 8
Archiwum Aktualności