W maju 2024 roku wraz z nauczycielkami wybraliśmy się na wycieczkę do Świecia w ramach wychowania regionalnego. Najpierw spacerując ul. Wojska Polskiego zobaczyliśmy neogotycki kościół pw. św. Andrzeja Boboli (dwie wieże z czerwonej cegły), będący przed II wojną światową świątynią niemieckich ewangelików. Potem pokazano nam budynek, należący dawniej do gminy żydowskiej. Przekonaliśmy się wtedy, że w przedwojennym Świeciu mieszkali w zgodzie przedstawiciele trzech narodów i trzech religii.
Po drodze zwracaliśmy uwagę na kamienne twarze- dzieło współczesnego artysty Marka Tomasika. Obok Urzędu Miasta zwiedziliśmy za darmo Park Miniatur eksponujący zabytki województwa kujawsko-pomorskiego. Następnie zobaczyliśmy 1. mural przy ul. Podgórnej, pokazujący zabytki naszego powiatowego miasta (zamek, klasztorek, ratusz, spichlerz, farę, nieistniejący wiatrak i zburzoną podczas II WŚ synagogę). Przy ul. Sądowej oglądaliśmy: 2. mural wizualizujący legendę o powstaniu herbu Świecia i księcia pomorskiego Grzymisława oraz 3. mural upamiętniający Witolda Aleksandra Herbsta- lotnika Dywizjonu 303 pochodzącego ze Świecia.
Następnie udaliśmy się pod Zamek Krzyżacki, który niewątpliwie jest największą atrakcją turystyczną i wizytówką naszego miasta. Przewodniczka ciekawie oprowadziła nas po średniowiecznej budowli, z dumą pokazując odbudowane sklepienie w refektarzu i zamkowej kaplicy. Zobaczyliśmy między innymi replikę obrazu Jana Matejki “Bitwa pod Grunwaldem” i dzieła zainspirowane tym płótnem (na przykład serial “Alternatywy 4”). Weszliśmy także na wieżę zamkową. Szczególnych emocji dostarczyła długa wspinaczkę spiralnymi schodami, prowadzącymi na jej szczyt. Z góry podziwialiśmy wspaniały widok na tereny obszarów chronionych, malowniczą Dolinę Dolnej Wisły oraz Świecie oraz Chełmno. Po zwiedzaniu udaliśmy się do pizzerii Guccio, aby odpocząć i zjeść pyszne jedzenie. Wycieczka wzbudziła w nas wiele pozytywnych emocji, a także przybliżyła nam stolicę południowego Kociewia.
Łukasz Wójcik, Jakub Siarkiewicz -Hoszowski
kl. VIII