Europejski Dzień Mózgu
23.03.202318 marca w całej Europie obchodzony jest Dzień Mózgu. Nasza szkoła postanowiła w tym roku włączyć się do świętowania. Celem akcji jest upowszechnianie wiedzy i informacji na temat mózgu, który wciąż jest jednym z najbardziej tajemniczych oraz fascynujących organów człowieka.Uczniowie naszej szkoły sami mogli się przekonać jak działają ich mózgi, poprzez przetwarzanie odbieranych przez zmysły bodźców i niejednokrotnie zaskoczyły ich efekty przeprowadzonych eksperymentów. Okazało się, że Wszystkie przebadane mózgi działają prawidłowo. Serdeczne podziękowania należą się Samorządowi Szkolnemu, który przygotował dla całej społeczności szkolnej świetną zabawę, połączoną z nauką.
9
Wybory "Dziewczyny Roku 2023"
08.03.2023Za nami kolejna edycja konkursu na Dziewczynę Roku. W tegorocznym turnieju, rozgrywanym w trzech kategoriach wiekowych, wzięło udział dziewięć kandydatek. W każdej konkurencji dziewczęta wykazały się różnymi umiejętnościami. W pierwszej konkurencji uczestniczki udzielały odpowiedzi na pytania z wiedzy ogólnej. W kolejnej śpiewały wybraną wcześniej piosenkę. W ostatniej konkurencji dziewczyny wykazały się zręcznością: składanie ubrań klasy 1-3, wykonanie bransoletki z koralików klasy 4-6 oraz zaprojektowanie stroju z materiałów eco klasy 7-8. Dodatkowo każda z dziewczyn otrzymała notę za przygotowaną wcześniej pracę, którymi były: praca plastyczna 1-3 oraz haftowana serwetka 4-8. Tematem przewodnim obu prac był motyw kociewski. W dwóch grupach wiekowych niezbędna okazała się dogrywka. Jury w składzie p. Małgorzata Miszewska, p. Joanna Pawlak- Pipowska oraz Maksymilian Zieliński ogłosiło werdykt, a Pani dyrektor wręczyła nagrody, przygotowane przez Radę Rodziców. Poniższa tabela prezentuje wyniki. Gratulujemy.
Klasy 1-3
Miejsce I – Martyna Szpakowska I
Miejsce II – Kornelia Kempińska II
Miejsce III – Marta Delatowska III
Klasy 4-6
Miejsce I – Aleksandra Tarkowska IV
Miejsce II – Lena Deka V
Miejsce III – Agata Tretkowska VI
Klasy 7-8
Miejsce I – Maria Kocikowska VII
Miejsce II – Alicja Zielińska VIIIb
Miejsce III – Yana Smushko VIII a
53
Zmarła Pani Iwona Ratkowska
24.02.2023Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 24 lutego 2023 r. odeszła do Domu Ojca wieloletnia pracowniczka naszej szkoły Iwona Ratkowska.
Będziemy pamiętali Iwonę jako świetną nauczycielkę, wspaniałą koleżankę, a przede wszystkim jako dobrą kobietę wnoszącą w otocznie pogodę ducha. Jej odejście to ogromna strata dla naszej społeczności.
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Przysiersku 27.02.2023r. o godzinie 14:30 i zostanie porzedzona modlitwą różańcową.
Rodzinie zmarłej składamy szczere kondolencje.
Dyrektor, Grono Pedagogiczne,
Pracownicy, Uczniowie oraz Rada Rodziców
Szkoły Podstawowej
im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku
Dobrze znają swój region
24.02.2023Po trzech latach przerwy spowodowanych pandemią covid-19 w Szkole Podstawowej im dra Floriana Ceynowy w Przysiersku odbyła się kolejna - XXVII edycja Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Kociewiu Mój Region – moją Małą Ojczyzną.
Uroczystość rozpoczął występ prezentujący scenki z życia Kazimierz Deyny – znanego Kociewiaka, świetnego piłkarza, kapitana drużyny narodowej w latach 1973–1978. Dowcipne teksty, brawurowe żonglowanie piłką oraz perfekcyjnie dopracowany popis czirliderek bardzo spodobały się oglądającym. Przedstawienie przygotowali ósmoklasiści pod czujnym okiem polonistki Joanny Binieckiej.
Uczniowie ze szkół powiatu świeckiego mieli okazję sprawdzić zasób swoich wiadomości dotyczących regionu, w którym mieszkają. Zaprezentowali również prace plastyczne. Starsi uczniowie z klas VI-VIII – pt. Zabytek mojej miejscowości lub najbliższej okolicy, a młodsi z klas III- V plakat Piękno naszej miejscowości .
Rywalizację drużyn oceniało jury w składzie: Grzegorz Gwizdała - kierownik Zespołu Obsługi Oświaty w Urzędzie Gminy Bukowiec, prof. Karol Mrozik – pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – Wydział Inżynierii Środowiska i Planowania Przestrzennego, Waldemar Kawecki - Sekretarz Zespołu Nadzorczo-Kontrolnego Polskiego Związku Łowieckiego w Bydgoszczy, Ewa Sutkowska - nauczyciel biologii i matematyki SP w Przysiersku.
Zmagania trzyosobowych zespołów były bardzo wyrównane, a o zdobyciu kolejnych miejsc zadecydowała niewielka różnica punktów. Wysokiego poziomu wiedzy, wręczając nagrody, pogratulowali uczniom i ich opiekunom wójt Gminy Bukowiec pan Adam Licznerski i dyrektor szkoły pani Stanisława Kuffel.
W kategorii klas młodszych I miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Przysiersku, II miejsce – zespół ze Szkoły Podstawowej w Grucznie, a III - uczniowie ze Szkoły w Lipinkach. W kategorii klas starszych I miejsce ex aequo uzyskały reprezentacje Szkół Podstawowych w Jeżewie i Przysiersku, II – uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grucznie, a III ze Szkoły Podstawowej w Bukowcu.
Konkurs został objęty patronatem honorowym: Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Pana Marka Gralika, a także Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego, Starosty Powiatu Świeckiego Pani Barbarę Studzińską oraz Wójta Gminy Bukowiec Pana Adama Licznerskiego. Przygotowany został przez panie: Hannę Czarnecką-Kobus i Ewę Sutkowską. Konkursowi przysłuchiwali się również goście: Wójt Gminy Bukowiec Pan Adam Licznerski, Sekretarz Starostwa Powiatowego w Świeciu – Pani Iwona Karolewska oraz prof. Maria Pająkowska-Kensik.
Organizatorzy mogli liczyć także na pomoc życzliwych osób i instytucji, takich jak : Starostwo Powiatowe w Świeciu, Wójt Gminy Bukowiec, pan Waldemar Kawecki, Rada Rodziców w Szkole Podstawowej w Przysiersku.
86
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i Światowy Dzień Kociewia
27.02.2023Z tej okazji polonistki / regionalistki (Hanna Czarnecka-Kobus, Joanna Biniecka) przygotowały krótki apel. Uczniowie z kl. 1-8 obejrzeli program o języku polskim. Na początku szóstoklasiści recytowali wiersze, a także wypowiadali gry słowne z dużą dbałością o dykcję. Oto fragment utworu Hanny Łochockiej, oddający piękno naszej mowy:
Słowa ojczyste …
Odbijają się w gwiazdach,
ptak je niesie do gniazda,
kiedy wiosną do kraju powraca…
Następnie Lena Deka i Lena Żochowska z kl. 5 deklamowały utwory, w których pojawiły się owady oraz jaskółki, zwiastujące nadejście wiosny. Zebrani usłyszeli tekst autorstwa Romana Landowskiego – poety związanego z Kociewiem. Artysta dzieciństwo spędził w Świeciu, a w późniejszych latach związał się z Tczewem.
11
Spotkanie z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Świeciu
18.01.202317 stycznia 2023r. w naszej szkole odbyły się spotkania z policjantami z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, którzy omówili zagrożenia i konsekwencje niewłaściwych zachowań uczniów. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas IV – VIII. Uczniom zwrócono uwagę na najczęściej popełniane przez dzieci i młodzież wykroczenia i przestępstwa. Szczególną uwagę poświęcono funkcjonowaniu uczniów w środowisku szkolnym i mającym tu miejsce zachowaniom. Uczniom uświadomiono, czym różni się zachowanie demoralizujące od wykroczenia czy przestępstwa. Prowadzący zwrócił młodzieży uwagę na fakt, że zarówno wykroczenia jak i przestępstwa popełniane przez nieletnich podlegają karze, która jest zależna od wieku, zaznaczył, że również zachowania demoralizujące wśród dzieci i młodzieży nie pozostają bez kary. Uczniowie z uwagą słuchali prowadzących.
Zmarła Pani Barbara Duńczyk
08.01.2023Szanowni Państwo.
Informujemy, że 4 stycznia 2022r. zmarła Pani Barbara Duńczyk. Pogrzeb odbędzie się 9 stycznia 2022r. ( poniedziałek) o godzinie 14:00 w kościele pw. św. Wawrzyńca w Przysiersku. Różaniec w intencji Zmarłej zostanie odmówiony o godzinie 13:30.
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Jej wieczne spoczywanie...
Zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie plastycznym
04.01.2023Z okazji zbliżającej się dwusetnej rocznicy wzniesienia kościoła parafialnego w naszej miejscowości zapraszamy do przygotowania pracy plastycznej pt. Kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Przysiersku. Praca powinna przedstawiać naszą zabytkową świątynię z zewnątrz lub jej wnętrze.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach:
1.obraz - format A3 i technika dowolna,
2. model – wielkość dowolna, wybór materiałów dowolny.
CELE KONKURSU:
- rozwijanie pomysłowości i kreatywności dzieci poprzez twórczość plastyczną,
- wzmacnianie wiary we własne możliwości,
- zainteresowanie różnymi technikami plastycznymi,
- zdobywanie wiedzy na temat miejscowego zabytku.
Praca oceniana będzie w dwóch grupach wiekowych: uczniów klas I-III i IV-VIII.
Jury będzie brało pod uwagę:
- zgodność pracy z tematem,
- jakość wykonania (przedstawienie piękna architektonicznego oraz detali zabytku),
- oryginalność i pomysłowość pracy,
- walory artystyczne takie, jak kompozycja, kolorystyka, zachowane proporcje, technika wykonania,
- stopień trudności wykonania pracy.
Konkurs trwa do 14 lutego 2023r. Prace należy przynosić do biblioteki szkolnej.
Jeszcze jedno Boże Narodzenie
23.12.2022Przysiersk, Boże Narodzenie 2022
„A nadzieja znów wstąpi w nas,
Nieobecnych pojawią się cienie…
Uwierzymy kolejny raz
W jeszcze jedno Boże Narodzenie…”
Jeszcze jedno Boże Narodzenie, jeszcze jeden rok, jeszcze jedna wojna… Jednak tym razem nie walczymy z niewidzialnym wirusem, śmiercionośną chorobą, zagrażającą nam i naszym bliskim… Dziś za naszą wschodnią granicą codziennie spadają pociski, odbierające niewinnym ludziom domy, poczucie bezpieczeństwa, życie... Wielu z nich, uciekając przed zagrożeniem, trafiło do nas i stało się częścią naszej społeczności. I wszyscy, siadając przy wigilijnym stole, łamiąc się opłatkiem i powtarzając pełne radości i wiary słowa kolęd, będziemy życzyli sobie nawzajem zdrowia, spokoju i normalności w tych niespokojnych i nienormalnych czasach. Wierzymy bowiem, że „narodzone Boże Dziecię podniesie w górę rękę i pobłogosławi Ojczyznę miłą i Świat w dobrej myśli, dobrym bycie i wesprze nas swą siłą…”
Niech w Waszych sercach zagości spokój, niechaj świąteczne chwile spędzone z Rodzinami i Przyjaciółmi przywrócą Wam siły, dadzą radość, wytchnienie i nadzieję na lepsze jutro, które nadejdzie za sprawą narodzonego w stajence Dzieciątka…
Dyrektor Szkoły
Stanisława Kuffel .
20
Z kolędą po regionie
20.12.2022Polską tradycją w okresie bożonarodzeniowym jest śpiewanie kolęd, zatem nasza “uczbówka” przyłączyła się do wspólnego kolędowaniu po naszym województwie. Dziewuszki ze szkolnego chóru pod opieką Pana Andrzeja Gładkowskiego i nauczycielki wychowania regionalnego Pani Joanny Binieckiej zaśpiewały staropolską kolędę “Zagmniała, rujnyła w Betlyjam ziamnia” z 1734 r. Ten piękny utwór śpiewano dawniej na Kociewiu podczas Gwiazdki przy Bożym Drzewku.
W dniach od 6 grudnia do 6 stycznia na stronie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy będą publikowane nagrania kolęd w wykonaniu uczniów, rodziców i pracowników przedszkoli, szkół oraz placówek województwa kujawsko-pomorskiego.
Zachęcamy do wysłuchania kociewskiej kolędy.
Wychowanie regionalne
20.12.2022Uczniowie klasy 4 w czasie zajęć wychowania regionalnego poznawali symbole Kociewia- hymn oraz herb. Efekty pracy można zobaczyć na filmie i zdjęciach. Zapraszamy do oglądania.
3
Wycieczka do Świecia
16.12.202213 grudnia uczniowie klas VI-VIII pod opieką nauczycieli udali się na wycieczkę do pobliskiego Świecia.
Po dotarciu na miejsce udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Celem wizyty było zapoznanie się z ofertą książnicy. Bibliotekarz Marcin Warmke opowiedział o darmowym dostępnie do książek elektronicznych na platformie: IBUK Libra, Legimi i wolnelektury.pl. Przytoczył także kilka faktów z historii biblioteki oraz zaprezentował działalność i najcenniejsze zbiory biblioteki. Pan Marcin Warmke zachęcał również młodzież do korzystania z bogatej oferty kulturalnej biblioteki.
Po pouczającej wizycie w bibliotece uczniowie udali się do OKSiR na spektakl Treny Jana z Czarnolasu przygotowany przez Teatr Nowoczesny w Krakowie. Podczas inscenizacji aktorzy podjęli próbę wyjaśnienie młodemu odbiorcy, jakie okoliczności towarzyszyły powstaniu tego utworu, jakie znaczenie mają poszczególne treny, a także jak należy je interpretować i po co je dziś czytamy. Ciekawym pomysłem było połączenie dwóch płaszczyzn czasowych – renesansowego Czarnolasu ze współczesną lekcją. Uważnemu odbiorcy z pewnością zapadną w pamięć sceny obrazujące rozpacz ojca po stracie dziecka, muzyka oraz efekty świetlne. Uczniowie pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Wzmianka o naszej wizycie w bibliotece znalazła się na stronie MBP w Świeciu.
https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznawSwieciu
XXVII Konkurs Wiedzy o Kociewiu Mój Region – Moją Małą Ojczyzną
09.12.2022Zapraszamy do udziału w konkursie
Program i regulamin
XXVII edycja Konkursu Wiedzy o Kociewiu Mój Region – Moją Małą Ojczyzną odbędzie się 24 lutego 2023 r. o godz. 9.15.
Celem konkursu jest popularyzacja wśród uczniów szkół podstawowych wiedzy o regionie, jego kulturze i tradycjach, a w szczególności o jego położeniu, historii, kulturze, tradycjach, walorach przyrodniczych, także o postaciach związanych z Kociewiem, a szczególnie osoby doktora Floriana Ceynowy - lekarza, publicysty, działacza społecznego, badacza folkloru oraz kształtowanie poczucia tożsamości i dumy z miejsca zamieszkania.
W konkursie rozgrywanym na zasadach turnieju wezmą udział 3–osobowe reprezentacje ze szkół podstawowych z terenu Kociewia (powiatu świeckiego, starogardzkiego i tczewskiego)w dwóch kategoriach wiekowych klas: III-V i VI-VIII.
Pytania i zadania będą związane z następującymi zagadnieniami:
- Znaczenie nazwy – Kociewie.
- Położenie i granice regionu, regiony sąsiadujące z Kociewiem – posługiwanie się mapą regionu (województwa, powiaty, miasta, rzeki).
- Ludność – podgrupy, dawne zawody mieszkańców Kociewia.
- Miasta regionu - położenie, liczba mieszkańców, zabytki, herby.
- Parki krajobrazowe – położenie, logo, rezerwaty, gatunki chronione, formy ochrony przyrody.
- Prasa regionalna – tytuły, miejsce wydawnictwa, częstotliwość wydawania (np. tygodnik, miesięcznik itp.)
- Strój, haft kociewski.
8. Znani mieszkańcy regionu – F. Ceynowa (wiadomości ze strony internetowej szkoły).
- Gwara – słownictwo nazywające rośliny i zwierzęta występujące w środowisku naturalnym z Popularnego słownika kociewskiego pod redakcją M. Pająkowskiej-Kensik .
- Zabytki i muzea znajdujące się na terenie Kociewia – w jakim mieście się znajduje, nazwa muzeum, jakie gromadzi eksponaty.
Literatura:
Ellwart J. Kociewie i Bory Tucholskie. Przewodnik turystyczny
red. Gonia R. i Bykowski W. Dolina Dolnej Wisły dla ciekawych. Przewodnik przyrodniczo-turystyczny
red. Pająkowska – Kensik M., Popularny słownik kociewski
red. Pająkowski J., Przyroda Ziemi Świeckiej
Landowski R., Nowy bedeker kociewski
„Kociewski Magazyn Regionalny” – czasopismo
informacje zawarte na stronach internetowych Wdeckiego Parku Krajobrazowego
i Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego
Na każdą edycję konkursu uczestnicy wykonują dodatkowe zadanie, za które komisja konkursowa przyznaje punkty. W tym roku prosimy uczniów klas III-V o przygotowanie plakatu pt. Piękno naszej miejscowości - kompozycja zdjęć na formacie A3 oraz krótka prezentacja (do 3 minut).
Uczniów klas VI-VIII zaś o przygotowanie pracy plastycznej pt. Zabytek mojej miejscowości lub najbliższej okolicy. Praca powinna przedstawiać pojedynczy zabytkowy obiekt znajdujący się w miejscowości lub najbliższej okolicy, z której jest drużyna ( format A3) oraz jego krótką prezentację. Jury będzie brało pod uwagę:
- zgodność pracy z tematem,
- jakość wykonania,
- oryginalność i pomysłowość,
- walory artystyczne takie, jak kompozycja, gama kolorystyczna, technika wykonania,
- stopień trudności wykonania,
- prezentację.
Wypowiedź uczniów podczas prezentacji nie powinna być dłuższa niż 3 minuty.
Regulamin konkursu
- Konkurs składa się z dwóch części: testu i prezentacji pracy plastycznej.
- Uczestniczą w nim trzyosobowe drużyny reprezentujące szkoły podstawowe.
- Zawodnicy wspólnie ustalają odpowiedzi na zawarte w teście zadania.
- W trakcie wykonywania zadań uczestnicy nie mogą korzystać z pomocy (np. książek, słowników, map, podpowiedzi).
- W przypadku dostrzeżenia pomocy jury ma prawo nie przyznać punktów za dane zadanie i udzielić upomnienia. Jeżeli sytuacja się powtórzy, jury wyeliminuje drużynę z udziału w konkursie.
- Zadania i kryteria ich oceniania ustala organizator przed konkursem.
7. Test sprawdza powołane przez organizatora niezależne jury.
8. Drużyna lub opiekun mają prawo odwołania.
- Jury po naradzie rozstrzyga wątpliwość.
- Po ogłoszeniu ostatecznych wyników werdykt jury nie podlega odwołaniu.
Organizatorzy przewidują nagrody i dyplomy dla uczestników oraz podziękowania dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu. Informacji na temat konkursu można uzyskać pod numerem szkoły u pani Hanny Czarneckiej-Kobus oraz pani Ewy Sutkowskiej.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 15.02.2023 r.
Organizator: Szkoła Podstawowa im. dra F. Ceynowy
Przysiersk, ul. Szkolna 5
86 – 122 Bukowiec
tel./fax 052 33 227 23
a-mail: sp_przysiersk@o2.pl
strona www: spprzysiersk.edupage.org
Andrzejki szkolne
25.11.2022Ale to był bal.....
24 listopada braliśmy udział w dyskotece andrzejkowej. Do południa bawiły się dzieci z klas I - III, a od godziny 16.00 młodzież z pozostałych klas.Oprócz fantastycznych przebojów tanecznych i pląsów na sali gimnastycznej, mieliśmy okazję również dowiedzieć się co nas czeka w przyszłości. Uczniowie klasy VIII B przygotowali dla wszystkich wróżby i przepowiednie. Chwilę odpoczynku zapewniła nam przerwa na herbatkę i słodkości. Kulminacyjnym wydarzeniem było "lanie wosku" i odczytywanie z cieni co przyniesie nam przyszły rok.Relacja z imprezy w poniższych fotografiach.Za rok powtórka. Już dzisiaj Was zapraszamy.
129
"Dzień życzliwości i pozdrowień"
23.11.2022Akcja Samorządu Uczniowskiego "Dzień życzliwości i pozdrowień" zakończony sukcesem. Cała szkoła zaangażowała się w tworzenie "Drzewka życzliwości", co widać na załączonych fotografiach. Mamy nadzieję, że życzliwość zostanie w tej szkole już na stałe.Z życzliwymi pozdrowieniamiSamorząd Uczniowski
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Wszystkie