9 kwietnia br., po raz drugi, odwiedziła nas pani Marlena Wojciechowska – edukator Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Opowiedziała nam tym razem o bliskich nam Borach Tucholskich, czyli borach sosnowych, które są światowym dziedzictwem UNESCO i największym kompleksem borów sosnowych w Polsce. Mówiła też, że sosny w różnych regionach Polski są inne i nie wyglądają zupełnie tak samo jak w Borach Tucholskich. Opowiedziała nam o tym, że obszary leśne różnią się drzewostanem, mogą to być np. buczyny, grądy, olsy, bory sosnowe lub łęgi. Dowiedzieliśmy się również, że granicy Borów Tucholskich nie da się ściśle ustalić. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że są to tereny w dorzeczu Wdy oraz środkowej i górnej Brdy.
Pani wymieniła formy ochrony przyrody na tym terenie: rezerwat biosfery, park narodowy, park krajobrazowy, obszar Natura 2000 oraz leśny kompleks promocyjny. Dowiedzieliśmy się, że znajdujący się tu rezerwat biosfery jest największym takim rezerwatem w Polsce. Można w nim wyodrębnić trzy strefy ochrony przyrody: rdzenną — Park Narodowy Bory Tucholskie, buforową — 4 parki krajobrazowe, tranzytową — obszar 22 gmin. Leśne kompleksy promocyjne są to duże obszary lasu, gdzie leśnicy promują zrównoważoną gospodarkę leśną, wspierają badania naukowe oraz prowadzą edukację leśną społeczeństwa.
Pani edukator opowiedziała nam też o grzybach jadalnych i trujących oraz roślinach objętych ochroną. Pod koniec pani wspomniała o tym co najbardziej nas zainteresowało, czyli o zwierzętach. Opowiedziała nam o gadach, płazach, ptakach i ssakach, zarówno popularnych, jak i chronionych.
Spotkanie było bardzo pouczające i ciekawe. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o Borach Tucholskich.
Zofia Delatowska