W listopadzie br. w naszej szkole miała miejsce ewaluacja problemowa. Rozporządzenie MENiS z 23 kwietnia 2004 wyjaśnia, że ewaluacja polega na ocenie przydatności i skuteczności podejmowanych działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w odniesieniu do założonych celów i służy doskonaleniu tych działań. W nowszym Rozporządzeniu MEN z 7 października 2009 r. wyjaśnia się, że ewaluacja to praktyczne badanie oceniające. W naszej placówce badaniu poddane zostały trzy obszary działalności szkoły:
1.Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.
2. Szkoła wspomaga rozwój uczniów, z uwzględnieniem ich indywidualnej sytuacji.
3. Szkoła, organizując procesy edukacyjne, uwzględnia wnioski z analizy wyników sprawdzianu oraz innych badań zewnętrznych i wewnętrznych.
Ewaluacja przeprowadzona została przez wizytatorów Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy panów: Adama Wnorowskiego i Krzysztofa Bylickiego. Obejmowała swoim badaniem: 31 uczniów (klas IV-VI), 33 rodziców, 10 nauczycieli, dyrektora szkoły. Odbyły się obserwacje lekcji, ankiety, wywiady, analiza dokumentacji szkolnej, a także rozmowy z przedstawicielami samorządu lokalnego i partnerami szkoły. Na podstawie zebranych danych został sporządzony raport.
Szkoły w raporcie oceniane są według pięciostopniowej skali literowej od E do A. Litera A oznacza bardzo wysoki stopień spełnienia wymagań.
Miło nam powiadomić wszystkich Uczniów i ich Rodziców oraz Przyjaciół szkoły, że otrzymaliśmy najwyższe noty we wszystkich badanych obszarach, czyli 3 x A.
W raporcie stwierdzono, że: o jakości pracy szkoły w największym stopniu świadczą osiągnięcia jej uczniów. Wyniki uzyskiwane przez nich wyróżniają szkołę spośród szkół tego typu w regionie. Wielu absolwentów osiąga sukcesy na kolejnych etapach edukacyjnych, zapisując kolejne karty w księgach chwały Szkoły Podstawowej w Przysiersku. Autorzy badania docenili również kompetencje dyrektora i nauczycieli, stwierdzając że: są oni autorami programów szkolnych, wdrażają własne programy nauczania i wychowania, są autorami innowacji pedagogicznych (…), a uczniowie mogą korzystać z licznych zajęć rozwijających lub wspomagających, a także działania rodziców, zauważając że rodzice chętnie wspierają szkołę. Wielu z nich włącza się w działania szkoły, wspomagając placówkę, inicjując cenne przedsięwzięcia, np. Dzień Dziecka, pasowanie pierwszoklasistów, pasowanie na czytelnika biblioteki, wigilię szkolną, Dzień Babci i Dziadka, uroczystość ukończenia szkoły przez uczniów klasy szóstej i inne oraz to, iż szkoła oferuje bogatą bazę lokalową i nowoczesne wyposażenie. Za walor uznali działania związane z edukacją regionalną i wskazali, iż: ważnym elementem działań na rzecz wzmocnienia związków z : „małą ojczyzną” jest współdziałanie z instytucjami i organizacjami działającymi w otoczeniu szkoły.