Zdrowie jako wartość
Zdrowie jako wartość. Zasady zdrowego stylu życia, to ostatni temat omawiany na edukacji dla bezpieczeństwa przez uczniów klasy VIIIa. Młodzież zapoznała się z następującymi zagadnieniami. Co to jest zdrowie? Jakie czynniki wpływają na nasze zdrowie? Do czego prowadzą zachowania prozdrowotne i ryzykowne, a także jak ważna jest aktywność fizyczna oraz racjonalne odżywianie. Na koniec uczniowie wykonali plakaty dotyczące zachowań prozdrowotnych i ryzykownych dla zdrowia. Poniżej fotorelacja.
Majowe święta
Przed majówką w naszej szkole SU przygotował apel o trzech ważnych dniach. Uczestnicy dowiedzieli się, że majówka to nie tylko grillowanie, lecz przede wszystkim wspólne świętowanie. Galowe stroje uczniów podkreślały rangę wydarzeń. Młodsze klasy wykonały biało - czerwone i niebiesko - żółte chorągiewki oraz plakietki z czerwonymi sercami na białym tle. Prace plastyczne były wyrazem dziecięcego patriotyzmu. Z kolei klasa VI z wychowawczynią miała przypięte polskie i ukraińskie kotyliony.
Wycieczka do Bydgoszczy
Wycieczka do Bydgoszczy
W kwietniu wraz z wychowawczynią i nauczycielką wspomagającą pojechaliśmy na pierwszą po pandemii klasową wycieczkę. Wyruszyliśmy pociągiem z Terespola Pomorskiego do Bydgoszczy. Na początku poznaliśmy nowoczesny dworzec kolejowy im. Mariana Rejewskiego (złamał szyfr Enigmy). Zauważyliśmy tablicę upamiętniającą wizytę marszałka Józefa Piłsudskiego w roku 1921 roku w tym budynku. Nauczyliśmy się także wyszukiwać połączenia na papierowym rozkładzie jazdy.
Światowy Dzień Zdrowia
Obchody Światowego Dnia Zdrowia w naszej szkole zakończone. Ostatnim elementem było przeprowadzenie konkursu, podczas którego dzieci z klas 7 i 8 mogły zaprezentować swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Zaproszeni goście, młodzież z 2 LO ze Świecia z klasy o profilu medycznym, symulowali zdarzenia zagrożenia zdrowia i życia, a poszczególne grupy naszych uczniów sprawnie działały opatrując ich, reanimując, uspokajając i wzywając służby ratownicze. Akcja udana. Wszyscy „przeżyli”. Pierwsze miejsce zajęła grupa w składzie:
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Opiekunowie, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej w Przysiersku.
Zrozpaczeni po starcie najbliższych, zmęczeni izolacją, obostrzeniami i wynikającą z nieustannego zagrożenia niepewnością, wierzyliśmy, że Święta Zmartwychwstania Pańskiego przyniosą nam wreszcie pocieszenie, wytchnienie i otuchę. Ale choć pandemia, jak się wydaje, ustąpiła, strach i obawa pozostały, zmieniły się tylko ich przyczyny. Wojna, która rozgorzała za wschodnią granicą, uświadomiła nam, jak kruche jest nasze poczucie bezpieczeństwa, ale także jak wdzięczni powinniśmy być za to, czego na co dzień nie potrafimy docenić. Dziękujmy Zmartwychwstałemu Bogu za czyste, błękitne niebo, nieskażone dymem wojennej pożogi, za śpiew ptaków, który nie miesza się ze świstem przelatujących pocisków, za ciszę niezakłóconą wybuchami bomb i płaczem bezbronnych. Jestem dumna i szczęśliwa, że nasza społeczność okazała solidarność Przyjaciołom z Ukrainy. Tylko dobroć, bezinteresowna pomoc i poczucie
Wielkanocne Babki 2022
Z okazji Wielkanocy klasy 1-8 szkoły podstawowej w Przysiersku obchodziły po raz pierwszy Wielkanocne babki. Tę radosną imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski. We Wielkim Tygodniu uczniowie z wychowawcami wspólnie świętowali Zmartwychwstanie Pańskie.
Młodsze klasy dekorowały wielkanocne ciasteczka, wykonywały koszyczki lub wielokolorowe palmy. Zaangażowali się również ich rodzice, piekąc słodkości i pomagając Zajączkowi.
OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA
7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Uczniowie naszej szkoły z klas I -VI mieli okazję uczestniczyć w krótkim kursie I pomocy, przeprowadzonym przez młodzież z 2 Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu z klasy o profilu medycznym. Dzieci ćwiczyły praktyczne umiejętności ratowania poszkodowanych m.in. w przypadku złamania kończyny, utraty przytomności, krwotoku czy zatrzymania krążenia. Mali ratownicy spisali się doskonale, chętnie uczestnicząc w pozorowanych zdarzeniach zagrażających zdrowiu i życiu i poznając zasady udzielania I pomocy.
Brawo "mali" strażacy
31.03.2021r. sześcioro reprezentantów naszej szkoły wzięło udział w gminnym finale Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Zawody odbyły się w OSP Bukowiec a reprezentantami naszej szkoły byli:
Grupa młodsza 1-4
Kruk Julita
Rybacki Oliwier
Żochowska Lena
Grupa starsza 5-8
Kaliszewska Amelia
Dzień bez plecaka
Od lat w dniu 01 kwietnia ludzie robią różne żarty. W tym roku Samorząd Uczniowski z okazji Prima Aprilis zorganizował Dzień bez plecaka. Plakat w języku polskim i ukraińskim zachęcał do wspólnej zabawy całą społeczność szkolną.
W piątkowy poranek korytarze zapełniły się uczniami od kl. 1. po kl. 8. oraz nauczycielami, noszącymi przybory, zeszyty podręczniki w przeróżnych przedmiotach. Część to sprzęty domowe: wiadra, baniak na wodę, miski, kosze na śmieci, lodówki turystyczne, poszewki na poduszkę. Jedna z czwartoklasistek przyniosła duży garnek, zaś siódmoklasista przytargał mikrofalówkę. Niektórzy spakowali się do plastikowych lub tekturowych pudeł, skrzynek na narzędzia, wiklinowych koszy, reklamówek ze sklepu oraz transporterów dla zwierząt. Po podłodze ciągnięto podróżne walizki, wywrotki, wózki dla lalek, wózki sklepowe, a nawet dziecięcy chodzik. Inwencją wyk
Poetyckie powitanie wiosny
Tegoroczne powitanie wiosny w naszej szkole miało nieszablonowy charakter. Połączone bowiem zostało z Międzynarodowym Dniem Poezji. Poetycki poranek przygotowały wychowawczynie klas I-III wraz ze swoimi podopiecznymi. Każda z klas zaprezentowała twórczość patrona swojej klasy.
Jako pierwsi wystąpili drugoklasiści, którzy wcielili się w reporterów przeprowadzających wywiad z księdzem Janem Twardowskim. Potem zaprezentowali recytację wiersza „W klasie”.
Eliminacje szkolne Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"
25.03.2022 r. przy współpracy z OSP Przysiersk w remizie strażackiej odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W rywalizacji udział wzięło 12 uczniów naszej szkoły. Dziewczynki i chłopcy interesujący się tematyką pożarnictwa rozwiązywali test sprawdzający wiedzę oraz rozpoznawali nowoczesny sprzęt dostępny w wozach strażackich. Wszyscy otrzymali symboliczne gadżety strażackie, napoje i słodycze. W wyniku rywalizacji w dwóch kategorii wiekowych awans uzyskało 3 pierwszych uczestników.
Wybory Dziewczyny roku powróciły do szkoły!
Z okazji Dnia Kobiet w Szkole Podstawowej w Przysiersku Samorząd Uczniowski zorganizował tradycyjne wybory Dziewczyny Roku przy pomocy Pań: Małgorzaty Pieróg i Joanny Binieckiej. We wtorek 8. marca w sali gimnastycznej najpierw spotkały się klasy 1-4, potem 5-8.
W młodszej grupie byli również uczniowie z Ukrainy. Chłopiec złożył życzenia po ukraińsku, a dziewczęta pięknie zaśpiewały piosenkę w tym języku, za co publiczność nagrodziła je gromkimi brawami. Pani Dyrektor pełniła rolę tłumacza. Uczniowie szczególnie pilnie przysłuchiwali się, gdy mówiła po rosyjsku. Całą imprezę prowadzili konfenansjerzy: Łukasz z kl. 7a i Kacper z kl. 7b. Na początku na widownię czekała niespodzianka - występ zespołu "Tulipan", który myśli o karierze w programie telewizyjnym „The voice of kids” 😉
Szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
W lutym nie brakowało świąt. 10 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kociewia, 14 lutego -walentynki, a ostatnim tygodniu Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ustanowione zostało w 1999r. przez UNESCO. Ma ono dopomóc zachowaniu różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego, jego charakterystycznej gramatyki, ortografii oraz słownictwa. Tegoroczne święto w naszej szkole obchodziliśmy pod hasłem: Pisać dobrze ten potrafi, kto się uczy ortografii.
POMOC
26.02.2022r. Godzina 11:00
W odpowiedzi na apel Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie w Świeciu chcemy dołączyć do pomocy osobom przybywającym z Ukrainy do naszego regionu. Uciekali w pośpiechu zabierając to co mogli wziąć do bagażu podręcznego. W najbliższym czasie będziemy organizować zbiórkę rzeczy zgodnie z zgłoszonym zapotrzebowaniem przez organizatorów noclegów i Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie w Świeciu. Zapraszamy osoby chcące wspomóc do współpracy.
Walentynki 2022
14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy walentynki. Również w naszej szkole nie zabrakło elementów święta miłości i przyjaźni. Uczniowie klas 1-4 przygotowali dekoracje, które oddawały romantyczny nastrój tego wyjątkowego dnia. Natomiast uczniowie klas 4-8 zadbali o iście walentynkową atmosferę podczas lekcji online, poprzez walentynkowe tła oraz zdjęcia profilowe. Chętni uczniowie nagrali również piosenki o tematyce miłosnej. Natomiast uczennica klasy 8 Kornelia Siarkiewicz- Hoszowska napisała tekst w języku angielskim na temat tradycji walentynek w różnych krajach na świecie. Zapraszamy do obejrzenia galerii oraz do lektury.
Światowy Dzień Kociewia - 10 lutego
Obchody w Przysiersku w szkole i na Teams
Klasa IV wykonała regionalną gazetkę na korytarzu. Dwie “dziewuszki” i dwóch “knapów” w strojach ludowych wygłosiło krótką pogadankę o Światowym Dniu Kociewia przed klasami I - IV. Młodsi uczniowie kolorowali herb Małej Ojczyzny.
Ochotnicy z starszych klas zamieścili na Teams kociewski motywy na zdjęciach profilowych lub w tle. Podczas lekcji wychowania regionalnego online klasy IV - VIII wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez historyka z Izby Regionalnej im. Ziemi Świeckiej.
Wyprawki Czytelnicze dla pierwszoklasistów
Instytut Książki już od pięciu lat prowadzi akcje propagujące czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Specjalnie przygotowana książka jest zaproszeniem dla pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
XXVII edycja Konkursu Wiedzy o Kociewiu Mój Region – Moją Małą Ojczyzną.
Program i regulamin
XXVII edycja Konkursu Wiedzy o Kociewiu Mój Region – Moją Małą Ojczyzną.
Celem konkursu jest popularyzacja wśród uczniów szkół podstawowych wiedzy o regionie, jego kulturze i tradycjach, a w szczególności o jego położeniu, historii, kulturze, tradycjach, walorach przyrodniczych, także o postaciach związanych z Kociewiem, a szczególnie osoby doktora Floriana Ceynowy - lekarza, publicysty, działacza społecznego, badacza folkloru oraz kształtowanie poczucia tożsamości i dumy z miejsca zamieszkania.
- liczba odwiedzin: 1081998
Godziny dzwonków
Sobota 26.04.2025Galeria zdjęć
brak danychMapa