"DZIAŁAJ Z JAWI"
"DZIAŁAJ Z JAWI"
Program nauczania zajęć technicznych
dla klas IV – VIszkoły podstawowej
DPH JAWI Witold Jakubek
Program nauczania DZIAŁAJ Z JAWI został opracowany w oparciu o Podstawę programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych zawartą w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r.
Zaleca się, aby program był realizowany w klasach IV – VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem pakietu dydaktycznego firmy JAWI do praktycznego nauczania zajęć technicznych opartego na metodzie projektów.
Wykorzystanie programu nauczania DZIAŁAJ Z JAWI w celach komercyjnych (np. wydanie przez jakikolwiek podmiot podręcznika lub pomocy dydaktycznej opracowanej na podstawie tego programu) jedynie po uzyskaniu pisemnej zgody firmy PDH JAWI Witold Jakubek, do którego należą wszelkie prawa autorskie.
Wprowadzenie
Prezentowany program nauczania DZIAŁAJ Z JAWI jest propozycją programu nauczania ogólnego zajęć technicznych na drugim etapie kształcenia (w klasach IV – VI szkoły podstawowej).
Głównym celem zajęć technicznych w szkole podstawowej jest kształtowanie u uczniów prawidłowych nawyków postępowania technicznego poprzez wykorzystanie metod praktycznej działalności. Młody człowiek powinien być przygotowany na prawidłowe funkcjonowanie we współczesnym świecie techniki, która jest obecna w każdej dziedzinie życia. Zajęcia techniczne są więc ważnym przedmiotem w przygotowaniu młodego człowieka do życia w społeczeństwie technicznym. Wykorzystanie metody praktycznej działalności powoduje, że przedmiot ten staje się przedmiotem weryfikacji i praktycznego wykorzystania wiedzy już poznanej (matematycznej, biologicznej, a także psychologicznej). Na tych zajęciach uczeń ujawnia swoje predyspozycje i zainteresowania techniczne, odkrywa talenty i pasje techniczne, co niewątpliwie jest początkiem obierania drogi kształcenia, a w dalszej przyszłości kształtowania kariery zawodowej.
Przedstawiony program nauczania jest nakierowany głownie na działania praktyczne realizowane metodą projektów. Poprzez wykonywanie małych projektów technicznych uczeń szkoły podstawowej przygotowuje się do realizacji poważniejszych projektów gimnazjalnych, a w dalszej konsekwencji do dużych projektów w dorosłym życiu zawodowym. Praca nad projektami technicznymi kształtuje podstawowe kompetencje kluczowe istotne w egzystencji człowieka. Każdy pracownik, czy to pracujący w przemyśle, czy to w administracji, ma określone warunki pracy: podpisuje umowę, otrzymuje do dyspozycji odpowiednio przygotowane stanowisko pracy, ma określony zakres czynności w postaci instrukcji, projektu czy schematu, przechodzi instruktaż praktyczny itp. Wymaga się od niego precyzyjnego wykonania założeń określonych w dokumentacji administracyjnej czy technicznej. Poziom, na jakim pracuje, zależy od jego kreatywności, myślenia i ciągłego analizowania swoich działań. Zaproponowana w programie nauczania metoda projektów jest skutecznym sposobem na wykształcenie u uczniów nawyków planowanej i efektywnej pracy w przyszłym ich życiu zawodowym.
W dobie komputeryzacji i wszechobecnej telewizji obserwuje się bierne spędzanie czasu przez dzieci, co prowadzi między innymi do niedorozwoju manualnego u uczniów. Zajęcia techniczne dają możliwość uniknięcia tego zagrożenia, a proponowany program nauczania stwarza warunki uczestnictwa uczniów w różnorodnych sytuacjach technicznych prowadzących do prawidłowego rozwoju manualnego oraz zrozumienia zawiłych zależności technicznych.
Podczas tworzenia programu nauczania uwzględniliśmy uwagi nauczycieli uczestniczących w spotkaniach i warsztatach metodycznych, na których były prezentowane propozycje wykorzystania pomocy dydaktycznych firmy JAWI do realizacji zajęć technicznych. Cenne okazały się również opinie nauczycieli, którzy już pracują z wybranymi projektami i podzielili się swoimi refleksjami na stronie internetowej JAWI. Odnalazły one swoje odzwierciedlenie w naszym programie.