Muzyka
Kryteria ocen z muzyki
Przy ustalaniu stopnia z muzyki bierze się pod uwagę w szczególności wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywaniu się z obowiązków wynikających ze specyfiki przedmiotu. Ocenia się głównie umiejętności ucznia, które nabył podczas kształcenia, a nie zdolności muzyczne. Istotne jest również zaangażowanie emocjonalne ucznia przy wykonywaniu różnych form muzycznych, jego stosunek do przedmiotu.
Ocenie podlegają:
- wykonywanie piosenek z pamięci na ocenę
- wiedza muzyczna dotycząca zagadnień teoretycznych
- stosunek do przedmiotu, aktywność, przygotowanie do lekcji.
Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który wzorowo opanował wiedzę i umiejętności zgodnie z programem, uzyskał najwyższe oceny przewidziane w programie nauczania, wykazuje zainteresowanie muzyką, praktycznie wykorzystuje umiejętności śpiewu uczestnicząc w akademiach szkolnych, koncertach.
Uczniowie śpiewając piosenkę otrzymują dwie oceny:
- ocenę za śpiew
- ocenę za umiejętność tekstu na pamięć.
Ocena za śpiew uzależniona jest od wysiłku wkładanego przez ucznia w twórcze działanie, natomiast ocena za tekst uzależniona jest od stopnia opanowania słów piosenki.
Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który nie opanował minimalnych wiadomości podawanych na lekcjach jak również nie wykazuje chęci uczestnictwa w jakiejkolwiek formie aktywności muzycznej prowadzonej na lekcji.