• IZBA REGIONALNA

        • IZBA REGIONALNA UCZBÓWKI W PRZYSIERSKU

               Miejscem, które warto zobaczyć w Szkole Podstawowej im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku jest izba regionalna. Powstała ona w 1997 roku dzięki pomysłowi pani dyrektor Stanisławy Kuffel i jego akceptacji przez grono pedagogiczne.

                   Powstanie szkolnego muzeum było możliwe dzięki funduszom przekazanym przez Samorząd Gminy  Bukowiec (na remont pomieszczenia i wymianę oświetlenia). Jeszcze większe jednak znaczenia miał  zapał i społeczna praca wielu osób: nauczycieli i pracowników szkoły mobilizowanych przez dyrektor Stanisławę Kuffel, rodziców zachęcanych do pracy przez  ówczesną przewodniczącą rady szkoły panią Aleksandrę Cop, a także uczniów, którzy gorliwie zbierali cenne „starocie”.

                   Do wystroju izby wykorzystano stare meble szkolne (szafy, regał, ławki z pulpitami), półki wykonane przez rzemieślnika szkolnego, stare półki ofiarowane przez rodziców, atrapę pieca. Wykorzystano je do prezentacji około 300 eksponatów związanych z życiem i pracą mieszkańców Kociewia.  

          Oglądać  tutaj można przedmioty codziennego użytku potrzebne niegdyś do pracy każdej gospodyni wiejskiej np. dzbany, kamionkowe garnki, wafelnice, drewniane łyżki, łopatki, tarki i kijanki do prania, magielnice ręczne, nosidła do wody, a także narzędzia przydatne w gospodarstwie np. drewniane łopaty, widły do buraków, nożyce do strzyżenia owiec, heble stolarskie i wiele innych. Oprócz
          źródeł materialnych znajdują się też w izbie źródła pisane np. stare modlitewniki.

          Regionalne, i nie tylko, pamiątki chętnie oglądają licznie przybywający do szkoły goście. Nie taki był jednak główny cel jej stworzenia. Izba regionalna ma służyć przede wszystkim uczniom. Tutaj odbywają się lekcje wychowania regionalnego. Tutaj dzieci poznają przeszłość swojego regionu,  nazwy regionalne i ogólnopolskie  starych przedmiotów, ich przeznaczenie, a także zasady funkcjonowania muzeum. Uczą się trudnych pojęć  i ich stosowania w praktyce takich jak np. eksponat, ekspozycja, wystawa stała, czasowa, źródło historyczne materialne i pisane. Uczniowie osobiście uczestniczą w gromadzeniu, przechowywaniu, konserwacji eksponatów i organizacji wystaw. Obcując z kulturą materialną, uczą się dla niej szacunku oraz  dostrzegania tego, co jest wartościowe, a co nie. Takie zetknięcie z tradycją okazuje się owocne. W naturalny sposób pozwala kształtować odpowiednie postawy społeczne, patriotyczne, które w przyszłości będą się wyrażać w silnych więziach z najbliższym środowiskiem: miejscem zamieszkania, gminą, powiatem,  regionem. Uczeń odpowiednio przygotowany będzie identyfikował się z regionem, w którym mieszka i dzięki temu być może stanie się aktywnym uczestnikiem życia  własnej społeczności lokalnej.

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku
      • (052)3322723 kom. 609004334
      • Szkoła Podstawowa w Przysiersku, Przysiersk ul. Szkolna 5, 86-122 Bukowiec 86-122 Bukowiec Przysiersk Poland
      • mgr MARIUSZ MINGA
      • /SPPrzysiersk/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych