• Zaproszenie na wystawę "Polskie Symbole Narodowe"

            25.05.2021

                   Drodzy uczniowie, rodzice i nauczyciele chciałabym zachęcić Was do obejrzenia wystawy plenerowej pt. "Polskie Symbole Narodowe". Dostępnej do 31.05.2021 roku na Dużym Rynku w Świeciu. Ekspozycję znajdziecie naprzeciwko Urzędu Stanu Cywilnego. Co wiecie o polskim godle, Mazurku Dąbrowskiego i narodowych barwach? Na to i inne pytania odpowiada najnowsza ekspozycja IPN Gdańsk Delegatura IPN w Bydgoszczy. Koleżanki i koledzy, jeśli macie możliwości wybierzcie się do naszego miasta powiatowego. Zróbcie sobie zdjęcia przy tablicach (oczywiście zapoznajcie się z ich treścią) i wyślijcie je do nauczyciela wychowania regionalnego na Teams (szansa na pozytywną ocenę). Moja przyjaciółka Małgorzata Raguza oraz kolega Filip Wojda i ja dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawych, interesujących rzeczy o naszej ojczyźnie. Teraz wasza kolej!

                                                                                                                                        Magdalena Mądrzejewska kl.7

        • Dzień Dobrych Uczynków
          • Dzień Dobrych Uczynków

            18.05.2021

            19 maja już po raz szesnasty obchodzimy czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Fundacja Ekologiczna Arka zachęca tego dnia do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego.

            Nikt z nas nie jest samotną wyspą, nikt z nas nie chce się tak czuć. Zrób piękny, dobry uczynek. Pomyśl z życzliwością o drugim człowieku, zwierzęciu i otaczającej Cię przyrodzie i zrób to, co będzie dla nich bardzo dobry gestem, w  tym przypadku np. gestem zrozumienia i przyjaźni.                                                                                                                                

            Kilka przykładów jak można zrobić pożyteczną rzecz:                                                                                                                                                      

            • Pomóż zwierzakom w schronisku kupując karmę, czy też podarowując czysty koc już niepotrzebny w domu.
            • Powiedz miłe słowa jakiejś osobie, a na pewno zrobi jej się miło.
            • Wyręcz domownika - np. posprzątaj za niego lub pozmywaj naczynia.
            • Uśmiechnij się do przechodnia na ulicy.
            • Wrzuć plastikowe zakrętek do dużego serca stojącego przed Parafialnym Domem Kultury w Przysiersku.

             

            Uczennice z kl. 4 (Ola Szpakowska, Agata Tretkowska, Nikola Żochowska) wykonały gazetkę o Dniu Dobrych Uczynków na gazetce SU na szkolnym korytarzu. Mogą się z nią zapoznać uczniowie podczas nauki stacjionarnej.

            Laura Jędrzejczyk kl. 7

            sekcja charytatywna SU

             

        • Majówka w SP Przysiersk
          • Majówka w SP Przysiersk

            16.05.2021

            Majówka już dawno minęła i jak pamiętamy pogoda nas nie rozpieszczała, to jednak, jak widać na przesłanych zdjęciach, humory Wam dopisywały. Uczniowie klasy 5 poprosili Was o przesłanie fotografii z tego właśnie czasu. Spędziliście ten czas różnie. Graliście w planszówki z rodzeństwem, czytaliście książki, wychodziliście na spacery. Dla niektórych był to czas uroczystości rodzinnych. Pojawiły się nawet pierwsze grille. Najważniejsze, że odpoczęliśmy od komputerów i z nowymi siłami wróciliśmy jeszcze do pracy zdalnej. Przed nami już finisz roku szkolnego i nadzieja, że wszyscy wreszcie spotkamy się w szkole.

        • Dzień Patrona Szkoły
          • Dzień Patrona Szkoły

            06.05.2021

            Florian Ceynowa, patron naszej szkoły urodził się 4 maja 1817 roku, przeżywamy  więc 204. rocznicę urodzin tego wielkiego patrioty. W obecnym roku  szkolne obchody Dnia Patrona odbywają się 7 maja.  Tego dnia w trzech grupach wiekowych, klas IV-V, VIa-VIB, VII–VIII nauczyciele edukacji regionalnej przeprowadzą on-line konkursy wiedzy o Florianie Ceynowie.

            Z tej okazji uczniowie  klasy 6b we współpracy z nauczycielami, przygotowali też krótki film prezentujący sylwetkę naszego patrona. Zapraszamy do obejrzenia.

            Nie wszystkie przygotowania do święta szkolnego odbyły się zdalnie. Grupa szóstoklasistów wraz z wychowawczynią panią Mileną Piotrowską udała się na przysierski cmentarz, aby tam uporządkować grób,  udekorować go kwiatami i zapalić znicze.

            Pamiętamy o naszym patronie

            – doktorze Florianie Ceynowie!

          • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

            29.04.2021

            Przed nami początek maja, z nim Święto Pracy, Święto Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. W normalnych warunkach byłaby akademia - wprowadzenie pocztu sztandarowego, odśpiewanie hymnu państwowego, część artystyczna, przemówienie Pani Dyrektor i wystawa na szkolnym holu. W zaistniałej sytuacji tego nie będzie. Ale klasa 5 wraz z wychowawczynią przygotowała prezentację związaną z Konstytucją 3 Maja. Obejrzyjcie w wolnej chwili i  posłuchajcie, może z Waszymi Rodzicami. Aby zacząć prezentację kliknijcie w poniższy link. Potem odszukajcie opcję Wyświetl prezentację i zacznijcie od początku. Kolejne slajdy można wywołać kliknięciem myszki albo strzałką w prawo z klawiatury.

            Jaki znak Twój? - 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

             

        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

            22.04.2021

                    Przed nami wyjątkowe święto miłośników książek, bibliofilów i czytelnictwa ustanowione oficjalnie w 1995 przez UNESCO. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej prawem autorskim. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy.
                    Cyceron /rzymski filozof/ powiedział „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.” Dzisiaj, dobrze by było mieć w niej chociaż znajomego, z którym spędzenie kilkunastu minut dziennie to nie tylko szkolny obowiązek, ale też… przyjemność. Przyjemność czytania, przeżywania przygód bohaterów, ale także bycia offline. Serdecznie do tego zachęcamy! Przypominamy, że mimo lockdownu biblioteka szkolna jest czynna. Ostatnio też zakupione zostały kolejne książki, które warto przeczytać.

                 O tym, że uczniowie czytają przekonują zdjęcia czwarto i piątoklasistów. Swoje zdjęcia z książkami przygotowali też nauczyciele w formie sleeveface. Sleeveface, czyli ubierz się w książkę to zabawa polegająca na sfotografowaniu się z zasłoniętą przez okładkę częścią ciała. W ten sposób powstaje  kreatywne, zaskakujące, czasami zabawne połączenie fotografowanej osoby z ilustracją na okładce. Czy nasi nauczyciele okazali się kreatywni? Osadźcie sami!

        • Dbamy o naszą planetę
          • Dbamy o naszą planetę

            22.04.2021

            22 kwietnia 2021r. klasa 7 zorganizowała akcję dotyczącą dbania o naszą planetę. Chętni uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcie pokazujące siebie razem z roślinkami. Wychowawczyni klasy 6a, również brała udział w ogólnopolskiej akcji "Czysta rzeka" w dniu 17.04.2021r i chętnie się z nami tym podzieliła. Całość polegała na sprzątaniu brzegu Wdy w Świeciu razem z grupą ochotników i harcerzy. Dziękujemy wszystkim za udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Ziemi (:

          • Biblioteka poleca…

            18.04.2021

                     Dzisiaj  polecam do przeczytania książkę dostępną w naszej bibliotece, pt.: „Labirynt Lukrecji”. Jej autorką jest Agnieszka Chylińska, znana piosenkarka.

            Bohaterka książki, Lukrecja jest dosyć smutną dziewczynką,  która mieszka w wielkim, przerażającym w opisie domu, pełnym smutnych, szarych mieszkańców. Jej domowe życie również nie jest zbyt wesołe. Jej rodzice, zwłaszcza tata są oschli i mają dla dziewczynki mało czasu. W ogóle wszystko wkoło wydaje się szare i smutne.                                     

                     Dziewczynka, ma jednak coś, co kocha i co pozwala oderwać się od jej szarego życia. Lukrecja uwielbia śnić. Nie może się doczekać chwili, kiedy wieczorem położy głowę na poduszce i będzie przeżywać kolejne senne przygody.

                  Pewnej nocy Lukrecji śni, że ma przestać się odzywać. Bierze to zupełnie na poważnie i rzeczywiście przestaje mówić. Jej rodzice są przekonani, że jest z nią "coś nie tak". Zmieniają jej szkołę i co dla dziewczynki szczególnie miłe zaczynają poświęcać jej i sobie nawzajem więcej czasu. Kolejne sny przynoszą obraz tytułowego labiryntu i koperty, które dają wskazówki do wykorzystania w rzeczywistości. Sny przenoszą się więc na realne życie dziewczynki i jej sąsiadów... Przekonajcie się sami jak.

                  Szczególną uwagę należy zwrócić na przepiękne ilustracje, które świetnie uzupełniają tekst. Są tak samo tajemnicze i baśniowe! To prawdziwe małe dzieła sztuki!

                   Książka przeznaczona jest nie tylko dla dzieci, ale i dla starszych czytelników.
             

          • Sukces w konkursie na najładniejsze kartki  świąteczne

            09.04.2021

                  W ramach zajęć z edukacji regionalnej uczniowie klas IV-VIII poznawali tradycje związane z Wielkanocą. Jedną z nich jest wysyłanie kartek świątecznych. Uczniowie w ramach lekcji wykonali własnoręcznie kartki z motywami wielkanocnymi. Najciekawsze z nich zostały wysłane na konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Bukowiec we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną.

                Konkurs został rozstrzygnięty w trzech kategoriach wiekowych. W grupie uczniów klas IV-VI I. miejsce zajęła kartka wykonana przez Klaudię Blumkowską z klasy IV, a II. miejsce przyznano kartce Szymona Józwiaka, ucznia klasy IV. W kategorii klas  VII-VIII III. miejsce otrzymała kartka świąteczna Nikodema Siudy z klasy VIII. Gratulujemy!

        •  „Otrzyjcie już łzy płaczący,  żale z serca wyzujcie…”
          • „Otrzyjcie już łzy płaczący, żale z serca wyzujcie…”

            30.03.2021

             „Otrzyjcie już łzy płaczący,

            żale z serca wyzujcie…”

             

                                              Pieśń wielkanocna

             

             

                W tym trudnym czasie, gdy czarne chmury bólu, cierpienia i samotności rzuciły cień na nasze małe, codzienne radości, gdy uporczywy strach wypędził spokój z rozedrganych serc i zmęczonych umysłów,  niech zbliżające się Święta Wielkiej Nocy przywrócą nadzieję na zwycięstwo Dobra nad złem, Miłości nad nienawiścią, Życia nad chorobą i śmiercią. Niech Cud Zmartwychwstania wypełni nas wszystkich światłem wiary w Moc Chrystusa i Siłę Człowieka. Niech „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana”  przypomni, jak mimo przeciwności z ufnością patrzeć w przyszłość, jak uwierzyć, że nasz los znów potoczy się bezpieczną, utartą drogą…

             

             

                   Z najlepszymi życzeniami z okazji  Świąt Zmartwychwstania Pańskiego-

                   Dyrektor Szkoły - Stanisława Kuffel

             

                   Wielkanoc,  2021roku

             

        • Biblioteka poleca…
          • Biblioteka poleca…

            06.04.2021

            Na zbliżający się świąteczny czas polecam do przeczytania książkę, dostępną w naszej bibliotece, pt.: „Bransoletka” .

            Jej autorka Ewa Nowak – jest jedną z najpopularniejszych pisarek książek dla młodzieży - porusza wiele ważnych tematów, począwszy od pierwszej miłości, przez brak akceptacji, walkę o niezależność, niepełnosprawność. Skłania do refleksji, do zastanowienia się nad ważnymi sprawami, uczy.
             

            Główna bohaterka Weronika jest nastolatką z licznymi problemami. Rodzice, którzy próbują jej uprzykrzyć życie, ciągłe obowiązki i brak osoby, którą obchodziłoby zdanie głównej bohaterki. Dziewczyna jednak pozwala się wplątać w wyjazd na obóz teatralny, który stopniowo zaczyna odmieniać jej życie i postrzeganie świata. Lekcje teatru, jakie odbiera Weronika, stają się dobrymi lekcjami również dla czytelników. 

                        Fabuła rozwija się powoli, a autorka opisuje kolejne wydarzenia w sposób bardzo szczegółowy - tak, by można było poznać i zrozumieć zachowanie głównej bohaterki oraz otoczenie, w jakim żyje. Pierwszych kilka rozdziałów raczej nie porywa, trudno zaangażować się w opisywane wydarzenia. Dopiero z czasem akcja nabiera tempa, a lektura okazuje się naprawdę wciągająca.

                       Wraz z kolejnymi rozdziałami czytelnik może obserwować, jak postaci się zmieniają, ewoluują. Przy tym jednak powieść okazuje się napisana naprawdę lekko, jest wciągająca. To lektura na dłuższą chwilę, która oprócz rozrywki skłania także do myślenia. „Bransoletka to po prostu książka, którą warto poznać.

          • Babki wielkanocne

            01.04.2021

            W dniach 29 - 31 marca odbyła się akcja pod nazwą "babki wielkanocne".

            Chętni uczniowie wraz z wychowawcą mogli zrobić sobie zdjęcie w której

            nawiązywali do tradycji świąt wielkanocnych. Zaangażowało się wiele

            klas, dzięki czemu SU może uznać akcję za udaną i miło przyjętą.

        •        Książka - przyjacielem dziecka
          • Książka - przyjacielem dziecka

            31.03.2021

            Co roku 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jest to dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, autora wielu wspaniałych utworów dla dzieci takich jak : Brzydkie kaczątko, Dziewczynka z zapałkami, Syrenka, Słowik, Dzielny ołowiany żołnierzyk oraz wielu innych.

            Celem tego dnia jest rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

            Czytanie książek wspomaga rozwój emocjonalny dziecka, rozwija jego język, pamięć, koncentrację, wyobraźnię, a także buduje więź między nim a rodzicem. Zachęcamy do głośnego, rodzinnego czytania! Może czas świąt okaże się dobrym momentem do sięgnięcia po książkę i spędzenia czasu z dzieckiem  na wspólnym czytaniu. Bardzo zachęcamy!

          • Dbamy o grób naszego patrona

            29.03.2021

                    Nadeszła wiosna, czyli czas porządków w domach, ogrodach i na cmentarzach. W marcu 2021 roku czworo uczniów z klasy siódmej wraz z wychowawczynią Panią Ewą Sutkowską i opiekunką Samorządu Uczniowskiego Panią Joanną Biniecką udało się na cmentarz parafialny w Przysiersku. Mieści się tam grób dr Floriana Ceynowy – patrona lokalnej szkoły podstawowej. 

            Po zimie było na nim nieświeże wiązanki oraz wypalone znicze. 

                    Do pracy dziarsko przystąpiły: Agnieszka, Gosia, Magda M.  Organizatorem akcji porządkowej i fotografem był Filip. Pół godziny  wynoszenia śmieci,  zamiatania miotełką ze wzorem kaszubskim, zmywania przyniosło zamierzony efekt czystości.  

            Na koniec siódmoklasistki złożyły piękną wiązankę i zapaliły znicz ufundowane przez Panią Mądrzejewską. 

                  Ta inicjatywa pozwoliła kultywować szkolną tradycję  oraz spotkać się w realnym świecie z przestrzeganiem zasad sanitarnych. 

            Po raz kolejny odwiedzimy grób patrona w dniu Jego urodzin w maju. 

            Uczniowie klasay 7

          • #NaszaFlagaPL

            28.03.2021

            Ogólnopolski konkurs plastyczny
            dla uczniów klas I–III i IV-VIII szkół podstawowych

            Szanowni Państwo,

            zapraszamy Państwa uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym #NaszaFlagaPL.
            Uczestnicy konkursu wykonują pracę plastyczną, której tematem jest:
            „230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”.
            Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz klasy IV-VIII. 
            Przygotowane prace powinny być
            sfotografowane i zgłoszone do konkursu przez rodzica (opiekuna prawnego) autora pracy poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie
            www.naszaflaga.pl
            Zgłoszenia do 12 kwietnia 2021 r.

            NAGRODY
            (w każdej kategorii)

            I nagroda2000 zł
            II nagroda1000 zł
            III nagroda500 zł

        • 26 marca obchodzimy 140. rocznicę śmierci PATRONA SZKOŁY  - dra FLORIANA CEYNOWY
          • 26 marca obchodzimy 140. rocznicę śmierci PATRONA SZKOŁY - dra FLORIANA CEYNOWY

            25.03.2021

            Florian Stanisław Ceynowa – lekarz, językoznawca, społecznik, patriota, który swoim życiem i działalnością związał się  z historią naszej Małej Ojczyzny, gdyż przez 30 lat mieszkał i pracował Bukowcu.

            Urodził się  4 maja 1817 roku we wsi Sławoszyno w powiecie puckim, czyli na Kaszubach. Rodzice mieli niewielkie gospodarstwo. Ojciec był też kowalem gminnym.

            W XIX wieku nieczęsto chłopskie dzieci zdobywały wykształcenie. Ceynowa zamiłowanie do wiedzy wyniósł z domu rodzinnego. Najpierw uczęszczał do szkoły pruskiej w Sławoszynie. Po jej ukończeniu rozpoczął naukę  w katolickim gimnazjum w Chojnicach. Zdobył wówczas szeroką wiedzę. Poznał języki, np. łacinę, grekę, hebrajski, francuski, niemiecki. Wtedy to też poznał język polski, jego literaturę.

            Ziemie polskie znajdowały się pod zaborami. Chojnice, Sławoszyno leżały na terenie Prus. A właśnie podczas pobytu w Chojnicach Ceynowa dostrzegł jeszcze inną ważną dla niego sprawę. W kontaktach z rówieśnikami zauważył, że posługuje się nieco innym językiem - kaszubskim.

            Po maturze w 1841 roku rozpoczął  studia medyczne we Wrocławiu.

            Tutaj zetknął się z młodzieżą polską, czeską, słowacką. Poznał ich mowę. Dostrzegł, że wszystkie te języki należą do grupy języków słowiańskich, również jego rodzinny kaszubski. Opublikował wtedy artykuł, w którym przedstawił germanizację zachodnich Pomorzan i tragiczny zanik mowy. Zaczął też publikować teksty kaszubskie. Nie chciał, aby jego mowa zaginęła.

            Po dwóch latach przeniósł się  do Królewca, gdzie oprócz studiów medycznych odbył służbę wojskową jako chirurg przy pierwszej brygadzie artylerii. Przystąpił też do organizacji powstańczej i wziął udział w spisku przeciwko Prusakom. Miało to miejsce w 1846 roku. Niestety, trafił do więzienia.

            Uwolniony 20 marca 1848 pozostał w Berlinie, gdzie ukończył w 1851 roku studia medyczne i uzyskał tytuł doktora. Potem wrócił na Pomorze. Mógł teraz podjąć pracę lekarza  i zająć się pisaniem publikacji o swoich rodzinnych stronach. Pisał je po kaszubsku, uczynił bowiem z niego język literacki. Ogłosił też drukiem alfabet kaszubski, dlatego nazywany jest ojcem literatury kaszubskiej.

            Ponieważ Ceynowa nie otrzymał pozwolenia władz na osiedlenie się na Kaszubach, na zaproszenie hrabiego Franciszka Czapskiego przybył na Kociewie i zamieszkał w Bukowcu, gdzie  zmarł 26 marca 1881. Spoczywa na cmentarzu w Przysiersku.

            Jest autorem słynnego zdania: Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem.

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. dra Floriana Ceynowy w Przysiersku
      • (052)3322723 kom. 609004334
      • Szkoła Podstawowa w Przysiersku, Przysiersk ul. Szkolna 5, 86-122 Bukowiec 86-122 Bukowiec Przysiersk Poland
      • mgr MARIUSZ MINGA
      • /SPPrzysiersk/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych