• Zasady oceniania w klasach I-III

• ZASADY OCENIANIA W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

KLASA II

W edukacji wczesnoszkolnej obowiązuje ocenianie opisowe, któremu podlegają:

1.Wypowiedzi ustne –dialogi, opowiadania, opisy, sprawozdania, wyraża nianie myśli w formie zdań, omawianie historyjek obrazkowych, układanie i budowa zdań, pytania itp.

2.Prace pisemne –kartkówki i sprawdziany z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej oraz społecznej, sporządzanie notatek z lekcji, redagowanie oraz układanie zdań, opowiadań, opisów, życzeń, listu, pisanie z pamięci i ze słuchu itp.

3.Prace domowe.

4.Aktywność na lekcji –sprawdzanie zeszytów oraz zeszytów ćwiczeń (poprawność i staranność pisma, samodzielność, kreatywność)

5.Działalność artystyczna –wytwory plastyczne i techniczne, śpiew, gra na instrumencie, podstawowe elementy muzyki, aktywne słuchanie oraz tworzenie muzyki itp.

6.Działalność motoryczno-zdrowotna –sprawność ruchowa w grach, zabawach i ćwiczeniach, próby gibkości oraz próby siły mięśni, przeskoki, skoki przez skakankę, posługiwanie się piłką, dbałość o higienę osobistą i czystość odzieży, prawidłowa postawa (np. siedząc w ławce), znaczenie właściwego odżywiania się oraz aktywność fizyczna dla zdrowia itp.

7.Rozwój emocjonalno-społeczny –zachowanie w szkole, umiejętność współdziałania

w zespole, uczestnictwo w życiu klasy i szkoły, stosunek do rówieśników oraz osób dorosłych, odróżnianie dobra od zła, świadomość przynależności społecznej (do rodziny, wspólnoty narodowej) itp.

Ocenianie w edukacji wczesnoszkolnej:

-Daje dziecku informację o tym, co już umie, nad czym powinien popracować oraz jak daleko jest na drodze do osiągnięcia celu.

-Uwzględnia: możliwości dziecka, wkład i wysiłek dziecka włożony w wykonanie danego zadania oraz jego postępy, samodzielność wykonywania zadań, kreatywność, poziom wiadomości ucznia.

-Nie pełni funkcji kary lub nagrody.

-Nie zawiera krytyki ucznia.

-Nie etykietuje dzieci.

-Zachęca uczniów do dalszej pracy, motywuje.

Rodzaje ocen:

1.Ocena bieżąca

–informuje o postępach i poziomie osiągnięć edukacyjnych ucznia.

Wskazuje mocne i słabe strony ucznia.

Sposoby oceniania:

-Werbalny (pochwała, komentarz)

-Pisemny (komentarz motywujący), sprawdziany, testy

-Ocena opisowa może być wspomagana przez symbolikę cyfrową

2.Ocena śródroczna

–podsumowanie osiągnięć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania.

Jest wynikiem półrocznej obserwacji. Zawiera zalecenia oraz wskazówki do dalszej pracy.

3.Ocena roczna

–podsumowanie osiągnięć edukacyjnych w danym roku szkolnym. Podkreśla zmiany

w rozwoju dziecka, wynikające ze wskazówek zawartych w ocenie śródrocznej. Ma ona charakter diagnostyczno-informacyjny, aby rodzice po zapoznaniu się z jej treścią, mogli jak najlepiej wspomagać dziecko w jego dalszym rozwoju.

4.Ocena z zachowania

–jest także oceną opisową. Wyraża opinię o spełnieniu przez ucznia obowiązków

szkolnych, jego kulturze, postawie wobec rówieśników, osób dorosłych oraz innych osób i aktywności społecznej.

5.W trakcie oceniania bieżącego nauczyciel gromadzi wyniki szkolnych osiągnięć ucznia w dzienniku oraz zbiera pisemne prace ucznia.

6.Informowanie rodziców o postępach ich dzieci odbywa się poprzez:

-Kontakty bezpośrednie:

–zebrania z rodzicami, dni otwarte oraz rozmowy indywidualne.

-Kontakty pośrednie:

–korespondencja w zeszycie do kontaktu z rodzicami, listowa, rozmowy

telefoniczne, adnotacje w zeszycie przedmiotowym.